Всичко за европейските проекти на едно място

До 55 000 евро за старт-ъпи на жени в зелените, хранителните и климатичните технологии

Първата покана по проекта “WE-RISE” (Фаза 1) отвори за кандидатстване на 12.03.2025 г. Тя има за цел да подкрепи по-слабо представени жени-предприемачи в областите GreenTech, AgriTech и ClimateTech като им предостави финансиране и персонализирани услуги за подкрепа.

Поканата е подходяща за старт-ъпи от по-слабо развитите европейски страни, които имат амбицията да засилят своето въздействие и пазарно присъствие.

Проектът “WE-RISE” има за цел да засили пазарното присъствие на стартиращи предприятия с висок потенциал, ръководени от жени, особено от т.нар. “нововъзникващи” европейски държави. Това ще се осъществи чрез целево финансиране и намиране на инвеститори, интегриране на стартиращи предприятия в екосистемата чрез трансгранични дейности за ускоряване и предоставяне на цялостна програма за растеж. Проектът се реализира от консорциум от 5 партньори от Португалия, Словакия, Франция, Испания и Литва. Повече за него можете да научите тук.

Финансиране

Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага с общ бюджет от 600 000 евро. От тях, за настоящата Фаза 1 са разпределени 100 000 евро.

Подкрепата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ с максимален размер 5 000 евро за един старт-ъп (Фаза 1). Предвижда се да бъдат финансирани до 20 старт-ъпа.

По предстоящата Фаза 2 ще бъдат предоставени и останалите 500 000 евро по поканата. От тях ще могат да се възползват 10 старт-ъпа от избраните по Фаза 1. Безвъзмездната помощ за една компания по Фаза 2 достига 50 000 евро.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат старт-ъпи, ръководени от жени, които попадат в категорията малко и средно предприятие (МСП) и са регистрирани в държавите-членки на ЕС или в държавите, асоциирани по програма “Хоризонт Европа”. Ще се дава приоритет на компании от държави, които са “скромни” или “нововъзникващи” иноватори, в т.ч. и България.

Изискванията към кандидатите включват:

  • да са ръководени от жени – един от съоснователите, заемащ длъжността главен изпълнителен директор (CEO), главен технологичен директор (CTO) или главен научен директор (CSO) да е жена към момента на кандидатстване;
  • да оперират в сектора на зелените, хранителните или климатичните технологии;
  • да разработват модерни и революционни технологии, съгласно европейските дефиниции за дълбоки технологии (deep tech)*;
  • да са основани преди 01.01.2024 г.;
  • постигнали са пригодност на продукта за пазара (TRL 6-8**; продуктът вече е потвърден от първите клиенти в рамките на демонстрирани пилотни проекти) ИЛИ компанията е набрала поне 300 000 евро публично или частно финансиране.

Кандидатстването е самостоятелно.

Допустими дейности и разходи

Фаза 1: Участие в международни събития, конференции, срещи с инвеститори и разработване на Стратегически план за действие. Старт-ъпите ще могат да се възползват от:

  • Специализирани семинари за обучение, обхващащи важни теми като готовност за инвестиции, разширяване на пазара, разработване на продукти и регулаторни рамки;
  • Подбрана библиотека Learning Nuggets, предлагаща кратка информация по заявка, до която стартиращите компании могат да имат достъп по всяко време, за да се справят с конкретни предизвикателства;
  • Специални бизнес консултации, като на всеки старт-ъп се назначава личен инструктор от партньорите от консорциума;
  • Съвместно взаимно обучение чрез структурирани тематични кръгли маси и сесии за партньорска проверка.

Фаза 2: Разработване на продукти, технологични подобрения, дейности за разширяване на мащаба, достъп до инфраструктура, тестване на потребителите, разработване на бизнес модел, маркетинг, подобряване на продажбите и изграждане на екосистема.

По Фаза 1 ще се покриват пътни разходи, срещи и участие в събития.

Оценяване

Проектните предложения се оценяват от по двама вътрешни експерти по критерии за екип, високи постижения и иновативност и въздействие. Поне 60% от подкрепените предприятия ще бъдат от държави, които са “скромни” или “нововъзникващи” иноватори.

Срок

Продължителността на проектите достига 7 месеца – 3 месеца по Фаза 1 и 4 месеца по Фаза 2.

Крайният срок за подаване на проектни предложения по Фаза 1 е 14.05.2025 г. вкл. Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.


* Дълбоки технологии (deep tech) – технологии, които се основават на най-съвременни научни открития и се характеризират с необходимостта да останат в технологичния авангард чрез постоянно взаимодействие с нови идеи и лабораторни резултати. Под дълбокотехнологични иновации се разбират тези, които имат потенциала да предоставят трансформиращи решения, основаващи се на най-съвременните науки, технологии и инженерство, вкл. иновации, които съчетават постижения във физиката, биологията и цифровата сфера.

** TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда; TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда; TRL 8 – Завършена и сертифицирана система.

Предходна статия

До 500 евро като ваучери за пътуване за биоиноватори

Следваща статия

Отвориха покани за защита на финансовите интереси на ЕС на стойност 11,4 млн. евро

Сходни статии

За обществено обсъждане: 126 млн. лв. за енергийна ефективност и използване на енергия от ВИ в предприятията по ПКИП

8 Днес, 17.04.2025 г., за обществено обсъждане бе публикуван проектът на документите по процедурата “Енергийна ефективност и използване на енергия от възобновяеми източници в предприятията” (BG16RFPR001-2.004). Тя е част от Програма “Конкурентоспособност и иновации в […]

Има възможност да подадем отново искане за второ плащане по Плана за възстановяване

7 Днес, 17.04.2025 г., вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев съобщи на брифинг в Министерския съвет, че са налице всички предпоставки България да подаде повторно искане за второ плащане по Националния план […]

Допълнителни 92 фирми ще получат финансиране за разработване на иновации по ПКИП

14 Предприятията, чиито 92 проектни предложения бяха включени в резервния списък по процедурата “Разработване на иновации в предприятията” (BG16RFPR001-1.001), ще получат финансиране. Това съобщиха днес, 17.04.2025 г., от Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” (ГД […]

Вашият коментар

Филтър