Първата покана по проекта “WE-RISE” (Фаза 1) отвори за кандидатстване на 12.03.2025 г. Тя има за цел да подкрепи по-слабо представени жени-предприемачи в областите GreenTech, AgriTech и ClimateTech като им предостави финансиране и персонализирани услуги за подкрепа.
Поканата е подходяща за старт-ъпи от по-слабо развитите европейски страни, които имат амбицията да засилят своето въздействие и пазарно присъствие.
Проектът “WE-RISE” има за цел да засили пазарното присъствие на стартиращи предприятия с висок потенциал, ръководени от жени, особено от т.нар. “нововъзникващи” европейски държави. Това ще се осъществи чрез целево финансиране и намиране на инвеститори, интегриране на стартиращи предприятия в екосистемата чрез трансгранични дейности за ускоряване и предоставяне на цялостна програма за растеж. Проектът се реализира от консорциум от 5 партньори от Португалия, Словакия, Франция, Испания и Литва. Повече за него можете да научите тук.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага с общ бюджет от 600 000 евро. От тях, за настоящата Фаза 1 са разпределени 100 000 евро.
Подкрепата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ с максимален размер 5 000 евро за един старт-ъп (Фаза 1). Предвижда се да бъдат финансирани до 20 старт-ъпа.
По предстоящата Фаза 2 ще бъдат предоставени и останалите 500 000 евро по поканата. От тях ще могат да се възползват 10 старт-ъпа от избраните по Фаза 1. Безвъзмездната помощ за една компания по Фаза 2 достига 50 000 евро.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат старт-ъпи, ръководени от жени, които попадат в категорията малко и средно предприятие (МСП) и са регистрирани в държавите-членки на ЕС или в държавите, асоциирани по програма “Хоризонт Европа”. Ще се дава приоритет на компании от държави, които са “скромни” или “нововъзникващи” иноватори, в т.ч. и България.
Изискванията към кандидатите включват:
- да са ръководени от жени – един от съоснователите, заемащ длъжността главен изпълнителен директор (CEO), главен технологичен директор (CTO) или главен научен директор (CSO) да е жена към момента на кандидатстване;
- да оперират в сектора на зелените, хранителните или климатичните технологии;
- да разработват модерни и революционни технологии, съгласно европейските дефиниции за дълбоки технологии (deep tech)*;
- да са основани преди 01.01.2024 г.;
- постигнали са пригодност на продукта за пазара (TRL 6-8**; продуктът вече е потвърден от първите клиенти в рамките на демонстрирани пилотни проекти) ИЛИ компанията е набрала поне 300 000 евро публично или частно финансиране.
Кандидатстването е самостоятелно.
Допустими дейности и разходи
Фаза 1: Участие в международни събития, конференции, срещи с инвеститори и разработване на Стратегически план за действие. Старт-ъпите ще могат да се възползват от:
- Специализирани семинари за обучение, обхващащи важни теми като готовност за инвестиции, разширяване на пазара, разработване на продукти и регулаторни рамки;
- Подбрана библиотека Learning Nuggets, предлагаща кратка информация по заявка, до която стартиращите компании могат да имат достъп по всяко време, за да се справят с конкретни предизвикателства;
- Специални бизнес консултации, като на всеки старт-ъп се назначава личен инструктор от партньорите от консорциума;
- Съвместно взаимно обучение чрез структурирани тематични кръгли маси и сесии за партньорска проверка.
Фаза 2: Разработване на продукти, технологични подобрения, дейности за разширяване на мащаба, достъп до инфраструктура, тестване на потребителите, разработване на бизнес модел, маркетинг, подобряване на продажбите и изграждане на екосистема.
По Фаза 1 ще се покриват пътни разходи, срещи и участие в събития.
Оценяване
Проектните предложения се оценяват от по двама вътрешни експерти по критерии за екип, високи постижения и иновативност и въздействие. Поне 60% от подкрепените предприятия ще бъдат от държави, които са “скромни” или “нововъзникващи” иноватори.
Срок
Продължителността на проектите достига 7 месеца – 3 месеца по Фаза 1 и 4 месеца по Фаза 2.
Крайният срок за подаване на проектни предложения по Фаза 1 е 14.05.2025 г. вкл. Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.
* Дълбоки технологии (deep tech) – технологии, които се основават на най-съвременни научни открития и се характеризират с необходимостта да останат в технологичния авангард чрез постоянно взаимодействие с нови идеи и лабораторни резултати. Под дълбокотехнологични иновации се разбират тези, които имат потенциала да предоставят трансформиращи решения, основаващи се на най-съвременните науки, технологии и инженерство, вкл. иновации, които съчетават постижения във физиката, биологията и цифровата сфера.
** TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда; TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда; TRL 8 – Завършена и сертифицирана система.