В петък, 14.03.2025 г., от Секретариата на асоциация Еврика съобщиха, че общо 537 проектни предложения са постъпили в осмата сесия на ЕВРОСТАРС-3. Най-голям брой са водещите кандидати от Германия – 153, следвани от Нидерландия със 125 и Испания със 120. Български организации са водещи кандидати по 10 проектни предложения.
Други данни, които стават ясни на този етап са, че най-популярните технически области по проектите са (1) електроника, ИТ и телекомуникации, (2) биологични науки и (3) промишлено производство, материали и транспорт. Най-много кандидатури са подадени от иновативни малки и средни предприятия (МСП) – над 74%, следвани от университети (близо 10%) и изследователски институти (6.5%).
Припомняме, че осмата сесия на конкурса бе отворена от 10.01. до 13.03.2025 г. Програмата подкрепя МСП с амбиция да извършват научно-изследователска и развойна дейност, а целта е да се насърчи създаването на пазарно-ориентирани иновативни технологии, процеси и продукти.
Българските участници в конкурса имат възможност да получат до 100 000 евро безвъзмездна помощ в рамките на един проект, при изискване за осигуряване на минимум 20% самоучастие.
Кандидатстването е в международни консорциуми, съставени от 3-4 организации – МСП, големи предприятия, университети, научноизследователски организации и др. Задължително е водещ партньор да бъде МСП.
Преди да подадат формуляр за участие, българските представители е необходимо да се свържат с Изпълнителната агенция на насърчаване на малки и средни предприятия (ИАНМСП), която е координатор на дейността на програмата в България, за да уточнят възможностите за финансиране.
От ЕВРИКА изтъкват, че 1/4 от кандидатстващите проекти получават финансиране, а броят финансирани такива от 2021 г. насам е 636. Извън тази цифра, в предходното седмо издание на конкурса одобрените за финансиране проекти са 119.
Според данните в портала Еврика в периода от 2015 г. до момента в конкурсите Евростарс за финансиране са били одобрени общо 23 български организации в рамките на 19 проекта. Най-голям брой от тези бенефициенти са от сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) – 6, 5 са в строителството и производството, 4 – в сферата на услугите и потребителските стоки и 1 – в селското стопанство и околната среда. Най-голям брой от българските бенефициенти са МСП, следвани от големите предприятия и др. Общият размер на инвестициите за техните проекти възлиза на повече от 8 млн. евро.
Сред бенефициентите от шестата сесия на ЕВРОСТАРС-3 е ботевградската компания за микроелектроника AMG Technology със съвместен проект за свръхбърза корелативна метрология. В предходната седма сесия няма отличени български компании.
Повече данни и статистика можете да откриете тук.
Повече информация за вече затворената осма сесия можете да откриете тук.
От ЕВРИКА информират, че подготвят девета сесия на конкурса, която ще отвори по-късно през годината.