Днес, 17.03.2025 г., от Държавен фонд “Земеделие” (ДФЗ) публикуваха списъка с проектните предложения, които не преминават към следващ етап на оценка по процедура “Целеви прием за инвестиции и дейности, осигуряващи опазване на компонентите на околната среда, включително ВЕИ” (BG06RDNP001-4.018). Процедурата е част от подмярка 4.2 “Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти”, мярка 4 “Инвестиции в материални активи” на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. (ПРСР).
Списъкът с общо 21-те проекта, които не се допускат до етап техническа и финансова оценка е достъпен тук. Напред продължават 141 проекта.
Припомняме, че по процедурата имаше голям интерес – бяха депозирани общо 210 проектни предложения, а търсената помощ по тях надвишаваше с близо 40 млн. лв. разполагаемия бюджет от 52,8 млн. лв. С оглед на това ДФЗ извърши предварително класиране, в резултат на което 162 проекта бяха допуснати до етап административно съответствие и допустимост.
Процедурата бе отворена за кандидатстване в периода 11.07.-11.10.2024 г. Целта ѝ е да подобри цялостната дейност, икономическата ефективност и конкурентоспособността на предприятия от хранително-преработвателната промишленост чрез изпълнение на мерки, водещи до подобряване на опазването на околната среда.
Проектите можеха да включват инсталиране на пречиствателни съоръжения, оборудване за оползотворяване на отпадъци, съхраняване на отпадъчни и технологични води, инсталации за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и др.
Допустими кандидати бяха земеделски стопани, признати групи или организации на производители и еднолични търговци и юридически лица, които имат регистриран и действащ обект за преработка на земеделски суровини за получаване на продукти.
Допустимите разходи за един проект могат да бъдат между 29 337 и 1,3 млн. лв. Бенефициентите ще осигуряват сами до половината от допустимите разходи.
По проектите ще се реализират инвестиции в пречиствателни съоръжения, оборудване за съхраняване, третиране и оползотворяване на отпадъци, съхраняване на отпадъчни и технологични води, инсталации за производство на енергия от ВЕИ за собствено потребление и съоръжения за локално съхранение към съществуващи фотоволтаични системи, инвестиции в оборудване за производството на течни, газообразни и твърди горива от биомаса за собствени нужди, както и пряко свързани монтажни дейности. Допустими са още разходи за нематериални инвестиции като софтуер за работа с активите, а също и общи разходи като предпроектни проучвания, такси, хонорари за архитекти, инженери и консултанти.
Срокът на изпълнение на проектите ще бъде до 10 месеца, но не по-късно от 01.09.2025 г.
Повече за условията за кандидатстване на вече затворената процедура можете да прочетете тук.
От ДФЗ информират, че кандидатите, чиито проектни предложения не преминават към следващ етап на оценка, могат да подадат възражения чрез системата ИСУН в срок до 24.03.2025 г.
* Режим de minimis – режим на държавни помощи, при който максималният размер на помощта за едно предприятие не може да надхвърля 300 000 евро (586 749 лв.) за период от три последователни години.