Днес, 18.03.2025 г., от Министерството на земеделието и храните съобщиха, че са подадени 30 проектни предложения по интервенцията II.И.2. “Професионално обучение и придобиване на знания“. Търсената безвъзмездна помощ от тях възлиза на 13,2 млн. евро – с над 6 млн. по-малко от разполагаемия бюджет от 19,5 млн. лв.
Приемът по интервенцията, която е част от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г. (СПРЗСР), се проведе от 15.01. до вчера, 17.03.2025г.
Набираха се проекти на обучаващи организации за провеждане на курсове за професионално обучение и информационни семинари в сектора на селското и горското стопанство, както и специализирани курсове за придобиване на правоспособност за работа със земеделска и горска техника.
От министерството отбелязват засилен интерес от браншови организации и научни институти към проектни дейности, свързани с трансфер на знания. Също така преобладава намерението на обучаващите организации да провеждат еднодневни (8-часови) и двудневни (18-часови) семинари за повишаване на знанията на земеделските стопани и заетите лица в техните стопанства, където е предвидено над 30 000 обучаеми да участват в присъствени форми на повишаване на знанията.
Още акценти от постъпилите предложения включват:
- 3 заявления предвиждат провеждането на специализирани курсове за придобиване на правоспособност за работа със земеделска и горска техника. Очаква се да бъдат обучени 180 лица;
- 5 заявления проявяват интерес към организирането на онлайн семинари. По проектите се предвижда 3 000 земеделски стопани да повишат квалификацията си, преминавайки дългосрочни курсове за обучение.
Целта на интервенцията е да подпомогне нивото на образованост и професионалното развитие на земеделските и горските стопани, и да укрепи устойчивостта и конкурентоспособността на сектора. Сред темите на обученията ще бъдат цифровизация и иновации в селското стопанство, адаптация към климатичните промени, опазване на околната среда и биоразнообразието, както и ролята на фермерите в екологичната мрежа Натура 2000.
През текущия програмен период интервенцията е с обновени по-гъвкави условия, изтъкнаха от министерството при отварянето на приема – обученията и семинарите ще се провеждат в присъствен, онлайн или хибриден формат.
Размерът на безвъзмездната помощ за един проект е между 30 000 лв. и 1 млн. лв., покриващи пълния размер на разходите за провежданите курсове и семинари. Очаква се ресурсът да достигне за всички подадени предложения, в случай че те преминат успешно процеса на оценяване.
Продължителността на проектите ще е до 36 месеца.
Предстои подадените заявления да бъдат оценени и класирани.