Днес, 24.03.2025 г., от Министерството на земеделието и храните обявиха началото на прием на заявления за подпомагане по интервенцията II.E2-1 “Инструменти за управление на риска – финансов принос за премиите по застрахователните схеми“.
Схемата, с бюджет от 10 млн. евро, се прилага за първи път в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г. (СПРЗСР), но е вече позната на земеделските стопани – до момента те са се възползвали от нея под формата на държавна помощ.
Целта на интервенцията е да насърчи инструменти за управление на риска, които помагат на активни земеделски стопани да управляват неподлежащите на контрол от тяхна страна рискове, свързани със селскостопанско производство.
За подпомагане могат да кандидатстват активни стопани сектор “Растениевъдство”, които отглеждат култури от следните групи:
- овощни култури над 0.5 ха, встъпили в плододаване и в период на експлоатация на насажденията към момента на кандидатстване;
- зеленчукови култури, отглеждани в оранжерии над 0.1 ха;
- зеленчукови култури над 0.3 ха;
- етерично-маслени и медицински култури над 0.5 ха;
- тютюн над 0.1 ха;
- зърнени култури над 5 ха (те могат да получат подпомагане за първите 1 000 ха от площите си);
- маслодайни култури над 0.5 ха (те могат да получат подпомагане за първите 1 000 ха от площите си).
Кандидатите ще могат да бъдат подпомогнати за до 70% от размера на застрахователната премия, но не повече от следните максимални стойности:
- размер на подпомагане при овощни култури, зеленчукови култури, тютюн, етерично-маслени и медицински култури, отглеждани на открито – до 420 лв./ха;
- размер на подпомагане на хектар при оранжерийно производство – до 1 260 лв./ха;
- размер на подпомагане на хектар при отглеждане на зърнени и маслодайни култури – до 75.6 лв./ха.
От земеделците ще се изисква да са застраховали реколтата си в избрана от тях застрахователна компания, за един или няколко от следните застрахователни рискове – неблагоприятни климатични събития, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия или други неблагоприятни климатични събития. Крайната дата на периода, за който е сключен застрахователният договор трябва да е след датата на отбелязване на намерение за участие по интервенцията за застраховане в общото заявление за подпомагане.
От министерството уточняват, че заявяването ще се осъществява чрез посочване на намерение за участие по интервенцията в общото заявление за подпомагане по интервенции за подпомагане на площ и за животни. Кандидатите трябва изрично да отбележат в таблицата на използваните парцели намерение за застраховане срещу всеки парцел, който ще бъде заявен.
Пълните изисквания и реда за предоставяне на подпомагане можете да откриете тук (Наредба №2 от 18.03.2025 г.).