Европейският съвет за иновации (ЕСИ/EIC) и Европейският съвет за научни изследвания (ЕСНИ/ERC) публикуваха съвместно изявление, с което призовават бюджетите им да бъдат увеличени, за да се гарантира “значително и привлекателно финансиране и по-разумен процент на успеваемост на кандидатите”. Изявлението бе публикувано днес, 26.03.2025 г.
Чрез схемите си ЕСНИ и ЕСИ предлагат допълваща се подкрепа за европейската екосистема за научни изследвания и иновации. От една страна мисията на ЕСНИ е да насърчава най-обещаващите и висококачествени научни изследвания в Европа във всички области, основаващи се отлични постижения в науката. По този начин общата цел на ЕСНИ е да направи принос към задълбочаването на човешкото познание.
От друга страна, ролята на ЕСИ е да идентифицира и спомага за разработването и разширяването на обхвата на революционни и пробивни технологии и иновации. По схемите на ЕСИ се подкрепят проекти, които първоначално са получили подкрепа от ЕСНИ, от други покани на “Хоризонт Европа” или от регионални и национални схеми за финансиране на наука и иновации.
Според изявлението на двата органа, системите им са добре съгласувани и предоставят възможности за връзка между отделните схеми за финансиране. Като примери за тази синергия органите посочват големия брой проекти на ЕСНИ за доказване на концепцията (ERC Proof of Concept), които са сред наградените в схемата EIC Transition, както и значителният брой финансирани проекти по различни схеми на ЕСНИ, които преминават успешно към увеличаване на мащаба на новосъздадените си предприятия чрез EIC Accelerator. Това допълване и “многообразие е една от силните страни на Европа и следва да бъде засилено”.
От ЕСИ и ЕСНИ апелират бюджетите им да бъдат ясно обособени в предстоящата рамкова програма на ЕС за научни изследвания и иновации, която е в процес на подготовка, въпреки че все не е конкретизирано дали тя ще бъде част от евентуален мегафонд “Конкурентоспособност”. Според този сценарий в Брюксел се обмисля обединяване на всички средства за научни изследвания и иновации в общ фонд за конкурентоспособност през следващия период 2028-2034 г. Повече по тази тема можете да прочетете тук.
Двата органа държат да имат ясен мандат, независимост и гъвкавост в управлението и операциите, за да поддържат най-високите стандарти на подкрепа за стартиращите предприятия в областта на дълбоките технологии и за най-отявлените изследователи в Европа.
Те се обединяват около широкия консенсус на европейската научноизследователска и иновационна общност за стратегическата важност на финансирането и достъпността в областта, в името на подсилена европейска конкурентоспособност.
Пълният текст на изявлението е достъпен тук.