Днес, 02.04.2025 г., Програмният оператор на Швейцарско-българския механизъм за гражданска ангажираност и прозрачност 2024-2029 г. (CETF, Механизмът) съобщи, че 10 концепции за стратегически проекти са постъпили по трите процедури в подкрепа на гражданското участие и ангажираност. Набираха се проекти, които да спомогнат за изграждането на по-информирано и овластено гражданско общество в България и по този начин допринасят за необходимостта от стратегическо планиране в сектора.
Поканите за концепции по трите отделни стратегически проекта са:
- Управление на природните ресурси и биоразнообразието – с индикативен бюджет от 1,5 млн. швейцарски франка (3,1 млн. лв.). Постъпили са 2 концепции. Целта на стратегическия проект ще бъде да увеличи участието на гражданите в управлението на природните ресурси и да допринесе да опазването на биоразнообразието чрез сътрудничество между обществото, бизнеса и властите;
- Стратегизиране на гражданското пространство – с индикативен бюджет от 2 млн. швейцарски франка (4,1 млн. лв.). Постъпили са 2 концепции. Целта на стратегическия проект ще бъде да подобри капацитета на гражданските организации за застъпничество, участие в изготвяне на политики и насърчаване на обществен дебат;
- Гражданско образование – с индикативен бюджет от 1 млн. швейцарски франка (2 млн. лв.). Постъпили са 6 концепции. Целта на стратегическия проект ще бъде да подкрепи местни инициативи за повишаване на гражданската осведоменост и ангажираност.
Ключов подход при изпълнението на проектите ще бъде предлагането на междусекторни партньорства за постигане на консенсус, насърчаване на участието и демократизиране на механизма за сътрудничество чрез осигуряване на достъп за всеки ангажиран гражданин. Инициативите следва да дават възможност на обикновените граждани и на неформални групи да се включат в акции и кампании за гражданско образование и ангажираност.
Можеха да кандидатстват български юридически лица с нестопанска цел, вписани в Агенцията по вписванията, които имат поне три години опит. Всеки проект ще бъде изпълняван от консорциум, съставен от български организации и минимум един швейцарски партньор.
Кандидатстването е на два етапа – първо се подават концепции, след което три консорциума ще бъдат поканени да подадат пълни проектни предложения на втори етап. Сред факторите в оценяването ще бъде осигуряването на синергия с другите стратегически проекти и мерки за подкрепа в рамките на Швейцарско-българската програма за сътрудничество (ШБПС).
Резултатите от оценяването на първия етап ще станат ясни в началото на месец юни. Изпълнението на стратегическите проекти ще стартира през юли-август тази година.
По-подробна информация за отделните процедури е налична на горепосочените линкове.