Съвместното предприятие “Кръгова биотехнологична Европа” (CBE JU) набира проекти за кръгови и био- иновации и решения с бюджет от 172,1 млн. евро за 2025 г.
Днес, 03.04.2025 г., отвориха 13 покани, обхващащи редица иновации, вкл. оползотворяване на биоотпадъците, устойчиво и ресурсно ефективно преобразуване на биомаса, кръгови опаковки, устойчиви системи от макроводорасли, производство на химикали и материали на биологична основа в текстила, полимерите, продуктите за наторяване, каучука и др.
CBE JU е партньорство между ЕС и Консорциума на индустриите на биологична основа (BIC), което се осъществява по линия на Програма “Хоризонт Европа” и цели да повиши конкурентоспособността и екологичността в сектора.
С новите покани съвместното предприятие предоставя възможност за тези, които работят по иновации на биологична основа, да ги доближат до пазарна реализация чрез демонстрационни проекти. Ще се подкрепят и проекти за разработване и валидиране на технологии. Ето кои са поканите:
Четири покани, всяка от които с бюджет до 20 млн. евро:
- Градско-индустриална симбиоза за оползотворяване на биоотпадъците;
- Химикали на биологична основа/интелигентни химикали чрез икономически ефективно, устойчиво и ресурсно ефективно преобразуване на биомаса;
- Кръгови опаковки на базата на влакна с подобрени свойства;
- Преоборудване на промишлени инсталации за (био)рафинерии към продукти на биологична основа с по-висока стойност.
Пет покани, всяка от които с бюджет до 14 млн. евро:
- Устойчиви системи за макроводорасли за иновативни приложения с добавена стойност: култивиране и оптимизирани производствени системи;
- Безопасни и устойчиви решения на биологична основа за замяна на опасните конвенционални химикали за производство на текстил;
- Разширяване на производството на хранителни протеини от алтернативни източници;
- Икономически ефективни и надеждни непрекъснати биотехнологични процеси на биологична основа;
- SSbD био-базирани полимери/кополимери, разкриващи нови пазарни приложения.
Три покани, всяка от които с бюджет до 7 млн. евро:
- Остойностяване на неизползваната горска биомаса;
- Системи за доставяне на продукти за наторяване на биологична основа и биоразградими продукти за намаляване на замърсяването с микропластмаси и насърчаване на здравето на почвата;
- Алтернативни пътища за биопроизводство на естествен и синтетичен каучук.
Останалият 1 млн. евро е насочен към една покана координиране и подпомагане:
- Разработване и внедряване на нови учебни програми и практики за обмен на знания, свързани със системите на биологична основа.
Могат да кандидатстват изследователски организации, университети, различни по размер компании, потребителски и селскостопански сдружения и др. В предходни издания на поканите най-голяма представителност са имали малките и средните предприятия (МСП) с 40% от всички участници, следвани от висшите училища – с 30%.
Ще се финансират продукти и процеси в различни етапи на развитие – нивата на технологична готовност на проектите варират от TRL 3 до TRL 8*.
Очаква се финансирането да достигне до индикативно 21 проекта.
Новост при поканите за 2025 г. е, че на проектите, които надхвърлят всички прагове за оценка, ще бъде присъждан новият печат за суверенитет STEP**.
Крайният срок за кандидатстване е 18.09.2025 г., а повече информация е налична тук.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 3 – Концепция, доказана с експеримент; TRL 4 – Технология, валидирана в лаборатория; TRL 5 – Технология, валидирана в релевантна среда; TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда; TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда; TRL 8 – Завършена и сертифицирана система.
** Новият знак за качество на ЕС, който се присъжда на висококачествени проекти, допринасящи за целите на платформата “Стратегически технологии за Европа” (STEP). Подобно на печата за високи постижения, печатът STEP има за цел да улесни достъпа на тези проекти до допълнителни възможности за публична и частна подкрепа, както и до услугите на ЕСИ за ускоряване на бизнеса. За разлика от печата за високи постижения, печатът STEP се присъжда и на проекти одобрени за финансиране, и на такива, за които не достига бюджет.