Процедурата “Консолидиране на мрежата от Европейски цифрови и иновационни хъбове (ЕЦИХ със засилен фокус върху изкуствения интелект)” (DIGITAL-2025-EDIH-EU-EEA-08-CONSOLIDATION-STEP) отвори за кандидатстване вчера, 03.04.2025 г. Тя цели да консолидира мрежата от ЕЦИХ във всички региони на ЕС и асоциираните по “Цифрова Европа” държави като укрепи ефективността и капацитета на хъбовете да посрещнат нуждите в областта на цифровизацията на ползвателите на услуги на всички нива.
С финансирането по процедурата ЕЦИХ ще продължат да предоставят пълния набор от услуги (вкл. необходимата инфраструктура), с фокус върху конкретни географски райони, покривайки нуждите от цифрова трансформация на местни малки и средни предприятия (МСП), дружества със средна пазарна капитализация (mid-caps) и организации от публичния сектор. Акцент на поканата е засиленият фокус върху изкуствения интелект (ИИ) в операциите на хъбовете, с оглед потенциала за трансформация на технологиите за ИИ.
Зелените цифрови технологии също ще продължат да бъдат основни в работата на хъбовете.
Финансиране
Подкрепата ще се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по програма “Цифрова Европа” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 170 млн. евро. Той е разпределен по държави, като за България възлиза на общо 6 млн. евро за 3-годишния период (т.е. по 2 млн. евро годишно).
Размерът на безвъзмездната помощ за един проект е между 1 млн. и 3 млн. евро. В България ще бъдат финансирани между 2 и 4 хъба.
Ще се покриват до 50% от допустимите разходи.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат кандидати за ЕЦИХ, които произлизат от съществуващи такива, финансирани по програма “Цифрова Европа”, както и ЕЦИХ с печат за високи постижения (списък с вторите е достъпен тук).
Те трябва да бъдат от държава-членка на ЕС или от асоциирана по “Цифрова Европа” държава.
Допустимо е един ЕЦИХ да подаде повече от едно проектно предложение, но ще бъде финансирано не повече от едно от тях.
Допустими дейности и разходи
Всеки ЕЦИХ ще предоставя услуги на базата на своята специфична насоченост и експертен опит, така че да допринася за цифровата трансформация и разработването, обучението и внедряването на европейски ИИ. EЦИХ ще си сътрудничат с европейските инфраструктури за иновации в областта на ИИ, по-специално с Фабриките за ИИ, Платформата “ИИ по заявка” и съоръженията за изпитване и експериментиране с ИИ.
Услугите, предоставяни от ЕЦИХ включват всички от следните:
- Изпробване, преди инвестиране – осигуряване на достъп до техническа експертиза и съоръжения за експериментиране, по-специално до услуги, свързани с ИИ;
- Обучение и развитие на уменията – предлагане на обучителни сесии на МСП и публичните органи за повишаване на квалификацията и преквалификация на работната сила, вкл. по отношение на технологиите ИИ;
- Подкрепа за идентифициране и улесняване на достъпа до потенциални източници на финансиране в подкрепа на цифровата трансформация;
- Насърчаване на иновационна екосистема и възможности за работа в мрежа.
Освен това, всеки хъб следва да насочи предоставянето на услугите си към определена група ползватели – основно МСП или основно публичния сектор.
Ще се покриват разходи за възнаграждения на персонал, оборудване, закупуване на стоки и услуги, както и непреки разходи – до 7% от стойността на преките такива.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Генерална дирекция “Комуникации, мрежи, съдържание и технологии” (DG CONNECT) на Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, изпълнение и въздействие.
Резултатите от оценяването се очакват в средата на месец юли 2025 г.
Срок
Продължителността на проектите следва да бъде 36 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 14.05.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.
1 коментар