Всичко за европейските проекти на едно място

До 60 000 евро за иноватори в технологиите за дронове, изкуствения интелект и прецизното земеделие

Втората покана на “SPADE” за иновации в селското стопанство, горското стопанство и животновъдството отвори за кандидатстване на 24.03.2025 г. Набират се проекти за обещаващи и амбициозни решения, които да увеличат възможностите на технологията за безпилотни летателни апарати в земеделието.

Решенията следва да отговарят на предизвикателство, свързано с някоя от съществуващите групи казуси по проекта:

  1. Интеграция на открито поле (Испания): за рационализиране на задачите и осигуряване на информация за по-добро управление на културите и полетата;
  2. Интеграция на горското стопанство (Норвегия): за рояци дронове, безпилотни летателни апарати за инвентаризация на горите, безпилотни сеялки и тежкотоварни дронове;
  3. Интегриране на добитък (Гърция): за насърчаване на развъждането на овце чрез паша и мониторинг на здравето;
  4. Универсално разглеждане на всички казуси: повишаване на ефективността, наблюдение на условията на околната среда и подобряване на производителността чрез интегриране на безпилотни летателни апарати в управлението на култури, гори и животни на открито.

Поканата се реализира по проекта “SPADE”, финансиран от Европейската комисия по линия на програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г., който обединява 21 партньори от 10 държави. Целта му е да насърчи употребата на дронове и устойчиви цифрови услуги в секторите на растениевъдството, горското стопанство и животновъдството. Повече за проекта и за трите казуса по него можете да научите тук.

Финансиране

Бюджетът на настоящата процедура възлиза на 525 000 евро. Подкрепата се предоставя под формата на безвъзмездни средства – до 60 000 евро за проект.

Финансиране ще получат общо 9 проекта (по един за всяко предизвикателство) – 8 проекта с до 60 000 евро и един проект с до 45 000 евро.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат университети и изследователски центрове, НПО и фондации и малки и средни предприятия (МСП) и старт-ъпи. Те трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в асоциирана по “Хоризонт Европа” държава.

Кандидатстването е самостоятелно.

Допустими дейности

Предизвикателствата, на които трябва да отговарят проектите включват:

  • Комуникация и навигация на рояци дронове;
  • Решение с отворен код за трансфер на данни/хардуерно и софтуерно решение за ефективен трансфер на данни в реално време;
  • Въздушно картографиране;
  • Машинно обучение (ML) за базирано откриване на болести при средиземноморски култури;
  • Събиране и анотиране на данни на открито;
  • Безпилотни летателни апарати за картографиране и инвентаризация под короните на дърветата;
  • Ултралек самонивелиращ се механизъм за кацане за безпилотни самолети Quadrotor;
  • Приложение за виртуални огради за управление на пашата на добитък;
  • Придобиване и структуриране на набори от данни за животновъдството в открити площи, свързани с благосъстоянието на животните и здравеопазването им, за обучение на ML модели.

Специфична информация за изискванията по всяко от предизвикателствата можете да откриете тук (стр. 9-24).

Кандидатите имат гъвкавостта да определят нивото на технологична готовност (TRL), на което ще започнат и което ще се стремят да достигнат по време на проекта. Следва да вземат предвид, че предизвикателствата, свързани с оперативни рискове, като навигация и контрол на рояци, могат да изискват по-високи TRL.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от партньорите по проекта “SPADE”. Проектните предложения ще се оценяват от по двама външни експерти по критерии за екип, техническо съвършенство, изпълнение и въздействие. Ще се дава предимство на кандидатури, включващи повече жени, по-малко представени държави и кандидатури, които са подадени по-рано.

Резултатите от оценяването ще излязат през месец юли.

Срок

Продължителността на проектите е до 6 месеца – от август 2025 г. до януари 2026 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 26.05.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.

Предходна статия

Община Габрово набира проекти по своя фонд “Култура” за 2025 г.

Следваща статия

Набират се нови членове на борда на Европейския съвет за иновации

Сходни статии

За обществено обсъждане: 126 млн. лв. за енергийна ефективност и използване на енергия от ВИ в предприятията по ПКИП

5 Днес, 17.04.2025 г., за обществено обсъждане бе публикуван проектът на документите по процедурата “Енергийна ефективност и използване на енергия от възобновяеми източници в предприятията” (BG16RFPR001-2.004). Тя е част от Програма “Конкурентоспособност и иновации в […]

Има възможност да подадем отново искане за второ плащане по Плана за възстановяване

6 Днес, 17.04.2025 г., вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев съобщи на брифинг в Министерския съвет, че са налице всички предпоставки България да подаде повторно искане за второ плащане по Националния план […]

Допълнителни 92 фирми ще получат финансиране за разработване на иновации по ПКИП

13 Предприятията, чиито 92 проектни предложения бяха включени в резервния списък по процедурата “Разработване на иновации в предприятията” (BG16RFPR001-1.001), ще получат финансиране. Това съобщиха днес, 17.04.2025 г., от Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” (ГД […]

Вашият коментар

Филтър