Втората покана на “SPADE” за иновации в селското стопанство, горското стопанство и животновъдството отвори за кандидатстване на 24.03.2025 г. Набират се проекти за обещаващи и амбициозни решения, които да увеличат възможностите на технологията за безпилотни летателни апарати в земеделието.
Решенията следва да отговарят на предизвикателство, свързано с някоя от съществуващите групи казуси по проекта:
- Интеграция на открито поле (Испания): за рационализиране на задачите и осигуряване на информация за по-добро управление на културите и полетата;
- Интеграция на горското стопанство (Норвегия): за рояци дронове, безпилотни летателни апарати за инвентаризация на горите, безпилотни сеялки и тежкотоварни дронове;
- Интегриране на добитък (Гърция): за насърчаване на развъждането на овце чрез паша и мониторинг на здравето;
- Универсално разглеждане на всички казуси: повишаване на ефективността, наблюдение на условията на околната среда и подобряване на производителността чрез интегриране на безпилотни летателни апарати в управлението на култури, гори и животни на открито.
Поканата се реализира по проекта “SPADE”, финансиран от Европейската комисия по линия на програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г., който обединява 21 партньори от 10 държави. Целта му е да насърчи употребата на дронове и устойчиви цифрови услуги в секторите на растениевъдството, горското стопанство и животновъдството. Повече за проекта и за трите казуса по него можете да научите тук.
Финансиране
Бюджетът на настоящата процедура възлиза на 525 000 евро. Подкрепата се предоставя под формата на безвъзмездни средства – до 60 000 евро за проект.
Финансиране ще получат общо 9 проекта (по един за всяко предизвикателство) – 8 проекта с до 60 000 евро и един проект с до 45 000 евро.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат университети и изследователски центрове, НПО и фондации и малки и средни предприятия (МСП) и старт-ъпи. Те трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в асоциирана по “Хоризонт Европа” държава.
Кандидатстването е самостоятелно.
Допустими дейности
Предизвикателствата, на които трябва да отговарят проектите включват:
- Комуникация и навигация на рояци дронове;
- Решение с отворен код за трансфер на данни/хардуерно и софтуерно решение за ефективен трансфер на данни в реално време;
- Въздушно картографиране;
- Машинно обучение (ML) за базирано откриване на болести при средиземноморски култури;
- Събиране и анотиране на данни на открито;
- Безпилотни летателни апарати за картографиране и инвентаризация под короните на дърветата;
- Ултралек самонивелиращ се механизъм за кацане за безпилотни самолети Quadrotor;
- Приложение за виртуални огради за управление на пашата на добитък;
- Придобиване и структуриране на набори от данни за животновъдството в открити площи, свързани с благосъстоянието на животните и здравеопазването им, за обучение на ML модели.
Специфична информация за изискванията по всяко от предизвикателствата можете да откриете тук (стр. 9-24).
Кандидатите имат гъвкавостта да определят нивото на технологична готовност (TRL), на което ще започнат и което ще се стремят да достигнат по време на проекта. Следва да вземат предвид, че предизвикателствата, свързани с оперативни рискове, като навигация и контрол на рояци, могат да изискват по-високи TRL.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от партньорите по проекта “SPADE”. Проектните предложения ще се оценяват от по двама външни експерти по критерии за екип, техническо съвършенство, изпълнение и въздействие. Ще се дава предимство на кандидатури, включващи повече жени, по-малко представени държави и кандидатури, които са подадени по-рано.
Резултатите от оценяването ще излязат през месец юли.
Срок
Продължителността на проектите е до 6 месеца – от август 2025 г. до януари 2026 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 26.05.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.