Процедурата “Подкрепа за социален диалог” (SOCPL-2025-SOC-DIALOG) отвори за кандидатстване на 10.04.2025 г. Тя цели да допринесе за насърчаването на социалния диалог на секторно и междусекторно равнище, да развие европейския социален диалог и да укрепи капацитета на националните социални партньори*.
Предвижда се финансирането на консултации, срещи, преговори и др., в които участват организации, представляващи двете страни в индустрията (работодатели и работещи).
Финансиране
Финансирането е по линия на Програмата “Линии за социални права и специфични компетенции” (SOCPL). Подкрепата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ и е в общ размер на 13,2 млн. евро.
Размерът на гранта за едно проектно предложение е между 150 000 и 700 000 евро. Ще се покриват 90% от допустимите разходи.
Ще бъдат финансирани между 25 и 40 проекта.
Бенефициенти
Могат да кандидатстват юридически лица (публични или частни) от страните-членки или от Албания, Босна и Херцеговина, Грузия, Молдова, Черна гора, Северна Македония, Сърбия, Турция и Украйна. Допустими бенефициенти са основно организациите на социални партньори.
Те могат да кандидатстват както самостоятелно (в случай че са организации на социални партньори или международни организации), така и в консорциум. Консорциумите следва да са съставени от поне двама партньори, водещият от които да е организация на социални партньори.
Допустими дейности и разходи
По поканата са предвидени мерки, които адресират:
- Предизвикателства, свързани с адаптирането на социалния диалог и колективното договаряне с промени в работата и заетостта като:
- качеството на труда, вкл. справедливи условия на труд и здравословни и безопасни условия на труд;
- преход към климатично неутрална икономика;
- цифровизация, вкл. изкуствен интелект;
- недостиг на работна ръка и развитие на уменията, вкл. преквалификация и повишаване на квалификацията; проучване на уменията и признаване на уменията в ЕС;
- засилване на колективното договаряне, вкл. по отношение на минималните заплати;
- нови форми на труд;
- модернизиране на пазара на труда, създаване на работни места, осигуряване на заетост, вкл. заетост в малките и средните предприятия (МСП) и младежка заетост;
- съвместяване на професионалния и семейния живот, равенство между половете, действия в областта на борбата с дискриминацията, по-здравословен и по-дълъг професионален живот, активно приобщаване и достоен труд;
- участие на социалните партньори в европейския семестър;
- преодоляване на последиците от кризисните ситуации в областта на заетостта, социалната сфера и икономиката;
- Изграждане и укрепване на капацитета на организациите на социалните партньори.
Мерките могат да включват подготвителни проучвания, срещи, конференции, преговори, мерки за мониторинг, разпространение и оценка, подобряване на координацията и др.
По проектите допустими са пътни и дневни разходи, разходи за амортизация на оборудване, разходи за невъзстановяем ДДС, както и непреки разходи – до 7% от стойността на преките такива.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Генерална дирекция “Заетост, социални въпроси и приобщаване” (DG EMPL) на Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо проектите с най-висок оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектните предложения се оценяват по критерии за уместност, качество (дизайн на проекта и изпълнение и екип и сътрудничество) и въздействие. Първият критерий е с най-висока тежест.
Резултатите от оценяването се очакват през януари 2026 г.
Срок
Продължителността на проекта следва да е между 12 и 36 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 10.07.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.
* Социални партньори са:
а) Организации на социални партньори – организации, представляващи работещите или работодателите;
б) Организации на социални партньори на европейско равнище.