Всичко за европейските проекти на едно място

До 60 000 евро за организация и администрация на граждански организации по Програма “Мисия: възможна”

Второто издание на конкурса “Мисия: възможна” на Българския фонд за жените (БФЖ) отвори за кандидатстване на 10.04.2025 г. Идеята му е да предостави гъвкаво финансиране за административните нужди и организационното развитие на граждански организации.

Целта е да бъде подкрепено гражданското общество в България с акцент върху организациите, чиято основна дейност касае човешките права, ценностите на ЕС, върховенството на закона и демокрацията. Такива могат да бъдат организациите, които работят по теми като правата на жените, на ЛГБТИК+ общността и на други уязвими групи.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездно финансиране. Бюджетът възлиза на 2,2 млн. евро, като един проект може да получи от 20 000 до 60 000 евро. Безвъзмездните средства ще покриват до 100% от допустимите разходи.

Очакването е финансирането да достигне до поне 37 граждански организации.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица с нестопанска цел за общественополезна дейност, регистрирани в България. Приоритет ще се дава на малки местни организации, водени от своите общности, които работят в непривилегировани райони и по оспорвани теми.

Насърчава се кандидатстването от организации, считани за “рискови” – напр. такива без проектна история или постоянен екип, работещи извън София, новосъздадени (учредени през последните 5 години) и с годишен бюджет под 100 000 лв.

Подкрепата е най-вече за организации със следните характеристики:

  • с основна мисия да утвърждават правата на жените, момичетата, ЛГБТИК+ хората и уязвимите групи;
  • ангажирани с насърчаването и повишаването на осведомеността относно основните права, ценностите на ЕС, върховенството на закона и демокрацията;
  • с работа е съсредоточена върху проблеми, които са подценявани, оспорвани или недостатъчно адресирани;
  • имат интегриран подход към равнопоставеността на половете (т. нар. gender mainstreaming), недискриминацията и работят от феминистка перспектива или от перспективата на правата на човека.

Допустими дейности и разходи

Дейностите, които ще получат финансиране обхващат целия спектър от основни дейности на организациите. Те могат да бъдат насочени към подобряване на стратегическото планиране, развитие на човешките ресурси, организационна култура, финансова устойчивост, дигитални и административни системи, застъпничество, мониторинг, партньорства, комуникации, социално предприемачество и други дейности, които водят до укрепване и осигуряване на устойчивост на работата. Изчерпателен списък с допустимите дейности е достъпен тук (стр. 12-13).

Ще се покриват разходи за възнаграждения на екипа, хонорари на външни експерти, разходи за наем, режийни, офис разходи, маркетинг и комуникации, обучения, както и разходи за дейности и програми като материали, организация на събития, пътни разходи, такси за участие в събития и др.

Оценяване

Оценката и подборът се осъществяват от БФЖ. Предложенията, преминали проверката за допустимост и административно съответствие, преминават към оценка от двама членове на програмния екип на БФЖ. Оценяването протича на два етапа:

  1. Концепция – съответствие с целите на конкурса, организационна структура, стратегии за развитие;
  2. Пълно предложение – критерии за съответствие, качество и въздействие.

Единствено одобрените кандидати ще могат да преминат към Етап 2, където се подава пълно проектно предложение. Очаква се този етап да отвори за кандидатстване на 21.07.2025 г.

Крайният срок за Етап 2 ще бъде на 13.10.2025 г., а резултатите от оценяването по него се очакват до 01.12.2025 г. Договорите за финансиране с успешните кандидати ще бъдат подписани в периода декември 2025 г. – януари 2026 г.

Срок

Проектите могат да имат продължителност между 12 и 34 месеца.

Крайният срок за подаване на кандидатури (Етап 1) е 10.06.2025 г. вкл. Кандидатстването е по електронен път от тук.

Предходна статия

За обществено обсъждане: Проект на бюджет на Столична община за 2025 г.

Следваща статия

За обществено обсъждане: 80 млн. лв. за дигитализация на предприятия по ПКИП

Сходни статии

За обществено обсъждане: 126 млн. лв. за енергийна ефективност и използване на енергия от ВИ в предприятията по ПКИП

5 Днес, 17.04.2025 г., за обществено обсъждане бе публикуван проектът на документите по процедурата “Енергийна ефективност и използване на енергия от възобновяеми източници в предприятията” (BG16RFPR001-2.004). Тя е част от Програма “Конкурентоспособност и иновации в […]

Има възможност да подадем отново искане за второ плащане по Плана за възстановяване

5 Днес, 17.04.2025 г., вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев съобщи на брифинг в Министерския съвет, че са налице всички предпоставки България да подаде повторно искане за второ плащане по Националния план […]

До 100 000 евро за създаване на образователно съдържание в областта на XR технологиите

14 Втората покана по проекта “MASTER” отвори за кандидатстване на 07.04.2025 г. Тя ще подкрепи проекти за създаване на образователно съдържание в областта на технологиите за разширена реалност (XR) и за валидиране на платформата и […]

Вашият коментар

Филтър