На страницата на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) е публикувано предложение за глава REPowerEU – за консултация с местните и регионалните власти и други заинтересовани страни. Главата включва 3 реформи и 5 инвестиции, а размерът на ресурса е 479,3 млн. евро.
Мерките в областта на енергетиката REPowerEU следваше да бъдат включени в националните планове за възстановяване и устойчивост още от 2023 г. Целта им е да помогнат на държавите-членки да станат по-независими от руските изкопаеми горива, да ускорят екологичния преход и да се справят с енергийната бедност. До скоро България бе единствената държава от ЕС, която нямаше разработена такава глава.
Ето какво включва главата:
Реформа 1: Рамка за управление на енергийната бедност и подготовка за либерализация на пазара на дребно
Ще се създаде специализирано координационно звено в рамките на Министерския съвет, което да наблюдава координацията на правителствените политики за справяне с енергийната бедност. Следва да се улесни и по-нататъшната либерализация на пазара на дребно чрез изпълнението на подготвителни действия.
Срок за изпълнение: 31.12.2025 г.
Реформа 2: Прозрачност на процедурите за присъединяване на нови възобновяеми и съхраняващи мощности
Ще се създаде публично достъпна онлайн карта на мрежовия капацитет, която да повиши прозрачността на процедурите за присъединяване на нови възобновяеми мощности. Картата ще бъде обновявана поне веднъж месечно.
Срок за изпълнение: 31.03.2026 г.
Реформа 3: Подобряване на функционирането на балансиращия пазар и насърчаване на гъвкавото потребление
Операторът на електропреносната система (ЕСО ЕАД) ще се присъедини към платформата за международна координация на автоматичното възстановяване на честотата и стабилната работа на системата (PICASSO), с което следва да се подобри функционирането на балансиращия пазар в България.
Срок за изпълнение: 31.03.2026 г.
Инвестиция 1: Създаване на информационна система за определяне на статут на домакинствата в положение на енергийна бедност и уязвимите потребители – 2,5 млн. евро
С инвестицията ще се улесни идентифицирането на енергийно бедни и уязвими потребители чрез създаването на информационна система.
Срок за изпълнение: 31.12.2025 г.
Инвестиция 2: Увеличаване на съществуваща мярка: Национална инфраструктура за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници (RESTORE) – 120,6 млн. евро
Ще се подпомогне внедряването на съоръжения за съхранение на електроенергия в мащаб, подходящ за електропреносната мрежа.
Срок за изпълнение: 31.08.2026 г.
Инвестиция 3: Устойчиво адаптиране на националната електропреносна мрежа за пълноценно интегриране на потенциала за производство на възобновяема енергия – GREENABLER – 236,5 млн. евро
Целта е да се ускори адаптирането на съществуваща електропреносна мрежа за присъединяване на мащабни нови ВЕИ мощности. Ще се реконструират около 606 км. електропроводи 110 kV и ще се удвоят около 84 км. електропроводи 110 kV, за да се подобри преносната способност на съществуващи въздушни електропроводни линии. По този начин се осигурява възможност към националната мрежа да бъдат присъединени около 2 000 MW нови ВЕИ след 2026 г.
Срок за изпълнение: 30.06.2026 г.
Инвестиция 4: Сътрудничество между TSO-DSO за създаването на “разпределена маневреност” на електропреносните и електроразпределителните мрежи – 80 млн. евро
Ще се изгражда телекомуникационна мрежа за нуждите на наблюдението, оперативното управление, измерване, анализ и планиране на преносните и разпределителните електрически мрежи в България.
Срок за изпълнение: 30.06.2026 г.
Инвестиция 5: Инсталиране на фотоволтаични системи в съществуващи сгради за социални услуги и предоставяне на електрически превозни средства и свързани зарядни станции за предоставяне на социални услуги – 39,7 млн. евро
В рамките на инвестицията са планирани два компонента – (1) инсталиране на фотоволтаични системи в приблизително 840 съществуващи сгради за социални услуги и (2) предоставяне на приблизително 250 електрически лекотоварни превозни средства и свързани зарядни станции на общини, които предоставят държавно делегирани социални услуги.
Срок за изпълнение: 30.06.2026 г.
Съществува риск да загубим средствата по главата REPowerEU, тъй като окончателният срок за изпълнение на всички проекти по НПВУ е август догодина. Това оставя малко над година за реализирането на всички гореспоменати реформи и инвестиции.
1 коментар