83 проекта са одобрени за финансиране в изданието на поканата за обмен на персонал за 2024 г. по дейностите “Мария Склодовска-Кюри” (MSCA). Това съобщиха от Европейската комисия днес, 12.05.2025 г.
Проектите ще се възползват от безвъзмездни средства в общ размер на 99,5 млн. евро.
Припомняме, че процедурата “Обмен на персонал” (“Staff Exchanges”) (HORIZON-MSCA-2024-SE-01-01) бе отворена между септември миналата година и този февруари. Проектите имат за задача да стимулират връзките между академични и неакадемични организации от цял свят, за да се даде тласък на иновациите и трансфера на знания. Организациите ще основават международни партньорства с други организации, ще укрепват дългосрочните си сътрудничества и ще развиват капацитета си.
Финансираните дейности се очаква да позволят на научни изследователи, както и административен, технически или управленски персонал, участващ в научноизследователски дейности, да пътуват в чужбина, за да разширят контактите си, да обменят знания и да осъществяват най-съвременни изследвания. Предвижда се тестване на нови идеи и разработване на нови продукти и процеси.
Поканата бе отворена за разнообразни научни дисциплини с акцент върху интердисциплинарното, международното и междусекторното сътрудничество.
Можеха да кандидатстват консорциуми, съставени от поне три организации от различни държави. Кандидатите включват висши учебни заведения, изследователски институции, организации от частния сектор (представители на индустрията и бизнеса, вкл. малки и средни предприятия), организации от публичния сектор, НПО и др.
От организациите се изисква да приемат и обучават командировани служители от други партньори по проекта в собствените си помещения и да командироват свои служители в чужбина в други организации от консорциума. Периодът на командировките на участниците е до 12 месеца.
Повече за процедурата можете да прочетете тук.
Одобрените проекти покриват дисциплините инженерство и ИКТ, социални и хуманитарни науки, науки за околната среда и геология, науки за живота, химия, физика, икономика и математика. Сред одобрените проекти са такива за:
- усъвършенствано здравеопазване, изкуствен интелект, устойчивост и дълбоки технологии, диагностика на рака, устойчивост на климата, изследвания на невродегенеративните заболявания и решения за кръговата икономика;
- квантова физика, приобщаващо образование, демократично управление, продоволствена сигурност и валоризация на културното наследство;
- разработване на цифрови информационни модели и 3D бази данни за валоризация на маршрутите на културното наследство и архитектурното наследство в европейските гранични територии и подобряване на устойчивото планиране и управление.
Проектите са на 1 025 организации от 111 държави, включително 300 неакадемични организации и 150 малки и средни предприятия. Най-много са водещите партньори от Италия и Испания (по 16 проекта), Гърция и Франция (по 6) и Португалия (4). Държавите извън ЕС с най-голямо участие са Обединеното кралство (общо 44 проекта) и САЩ (23). България не е представена с организации-координатори сред печелившите проекти, все още няма данни и за български участници по проектите. Наличната статистика можете да разгледате тук.
Процентът успеваемост е 26%. В сравнение с изданието на схемата от 2023 г. се бележи спад – тогава успеваемостта е била близо 32%.
Предстои одобрените проекти да подпишат договори за безвъзмездно финансиране. Първите проекти ще стартират това лято.
Изданието на схемата за 2025 г. е вече отворено за кандидатстване и ще приема кандидатури до 08.10.2025 г. Повече за процедурата можете да прочетете тук. Освен това на 05.06.2025 г. ще се проведе информационна сесия, за която можете да научите тук.