Процедурата “Решения за енергийно обновяване – по-бързо, задълбочено, достъпно, интелигентно, базирано на услуги и данни обновяване на сгради” (LIFE-2025-CET-BETTERRENO) отвори за кандидатстване на 24.04.2025 г. Тя цели да подпомогне изпълнението на настоящите и бъдещите политики в областта на сградния фонд, най-вече с оглед на преразгледаната Директива за енергийните характеристики на сградите (EPBD), както и аспектите на инициативата “Нов европейски Баухаус“.
Търсят се проекти за разработване и прилагане на подходи, които обединяват участници, пазари, рамки и иновативни решения, за да се повиши привлекателността и рентабилността на подобряването на енергийните характеристики на сградите, както и за да се намали административната, логистичната и финансовата тежест, свързана с модернизацията на сградите. Фокусът е върху транснационалните действия и взаимното учене.
Проектните предложения следва да се насочат към някое от следните направления:
- А: Насърчаване на енергийното обновяване и конкурентоспособността;
- В: Строителни инструменти, данни и услуги.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна помощ по програма “LIFE” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 6 млн. евро.
Размерът на помощта за един проект достига 2 млн. евро. Ресурсът следва да достигне до поне 3 проектни предложения. Грантовете не трябва да носят приходи на бенефициентите.
Максималният допустим интензитет (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 95%.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана по програма “LIFE”.
Проектните предложения се подават от консорциуми, съставени от поне 3 партньори от 3 различни допустими държави.
Допустими дейности и разходи
Проектните дейности според двете направления могат да включват:
- А: Насърчаване на енергийното обновяване и конкурентоспособността:
- Увеличаване на темповете на обновяване и постигане на напредък към напълно декарбонизиран сграден фонд с нулеви емисии до 2050 г. – премахване на пазарните бариери, стимулиране на търсенето и разширяване на енергийното обновяване;
- Подобряване на капацитета и производителността на дружествата в строителния сектор за постигане на амбицията за декарбонизиран сграден фонд – подкрепа за фирмите да преминат към по-индустриализирани процеси и оптимизирани начини на работа, да стандартизират проектите и решенията и да улеснят въвеждането на цифрови инструменти;
- Предложенията следва да се съгласуват със съществуващите схеми за подкрепа, финансиране, обслужване на едно гише или съществуващите услуги за улесняване на обновяването в областта на действие.
- В: Строителни инструменти, данни и услуги:
- Финансираните дейности следва да подобрят наличността, качеството и точността на данните за сградите, по-специално с оглед повишаване на надеждността и съгласуваността с ключови инструменти като сертификатите за енергийни характеристики, паспортите за обновяване и индикатора за интелигентна готовност (SRI);
- Разработване, прилагане и внедряване на подходи, които подобряват наличността, качеството и последователността на данните;
- Подобряване на надеждността и полезността на сертификатите за енергийни характеристики и паспортите за обновяване и повишаване на прозрачността на енергийните характеристики на сградите и нуждите от обновяване;
- Подкрепа за внедряването на паспортите за обновяване;
- Насърчаване и подпомагане на използването на цифрови инструменти за оценка на енергийните характеристики на сградите и инспекциите;
- Разработване на методологии, които правят събирането, структурирането и интегрирането на данни по-стабилно.
По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, пътни и дневни разходи, разходи за амортизация на оборудване, непреки разходи – до 7% от преките такива, както и неподлежащ на приспадане ДДС.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, въздействие, качество и ресурси. Вторият критерий е с най-висока тежест.
Резултатите от оценяването се очакват през февруари 2026 г.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 23.09.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.