Процедурата “Обслужване на едно гише – Интегрирани услуги за преход към чиста енергия в сгради” (LIFE-2025-CET-OSS) бе отворена за кандидатстване на 24.04.2025 г. Тя цели да подпомогне създаването или възпроизвеждането на центрове за обслужване на едно гише, предлагащи интегрирани услуги за преход към чиста енергия в частни жилищни сгради.
От проектите по поканата се изисква да:
- Подобряват пазарните условия и да разработват интегрирани оферти за услуги за обновяване на сгради;
- Предоставят методи и подкрепа за изпълняваните интегрирани услуги;
- Се стремят към самоподдържащ се бизнес модел;
- Разпространяват иновативните решения и да демонстрират висока степен на възпроизводимост.
Проектните предложения следва да се насочат към някое от следните направления:
- А: Интегрирани услуги за реновиране на дома;
- В: Интегрирани услуги за енергийно обновяване на частни жилища под наем;
- C: Общност на ЕС на практикуващите “Интегрирани услуги за обновяване на дома”.
Проектните предложения следва да бъдат добре интегрирани в националния контекст, да използват по най-добрия начин наличните на място ресурси и да допринасят за развитието на партньорства между местните власти и съответните участници на пазара.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна помощ по програма “LIFE” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 10 млн. евро.
Размерът на помощта за един проект достига 1,5 млн. евро по направления A и B и между 2 и 2,5 млн. евро по направление C. Ще бъде финансиран един проект по направление C, а останалият ресурс следва да достигне до поне 5 проекта по направления A и B. Грантовете не трябва да носят приходи на бенефициентите.
Максималният допустим интензитет (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 95%.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана по програма “LIFE”.
За направления A и B те могат да кандидатстват както индивидуално, така и в консорциум, стига партньорите в консорциума да са от една и съща държава.
За направление C кандидатстването е в консорциум, съставен от поне 3 партньори от 3 различни допустими държави.
Допустими дейности и разходи
Направление A
Действията следва да бъдат ясно съсредоточени върху енергийното обновяване на съществуващи еднофамилни или многофамилни сгради в частния жилищен сектор. Разработените услуги следва да обхващат целия процес на собствениците на жилища, които искат да ремонтират дома си. Специализирани структури (юридически лица или консорциуми от организации) следва да предоставят интегрирани услуги за обновяване на жилища, с изричното намерение тези услуги да принадлежат към конкурентния сектор.
По-специално, от предложенията се очаква да предоставят проактивна подкрепа на собствениците на жилища, започвайки от техническото проектиране, получаването на разрешителни, избора на квалифицирани специалисти, възлагането на строителни работи, структурирането и предоставянето на финансиране (напр. заеми) до надзора на изпълнителите за извършване на ремонтните работи и осигуряване на качеството.
Услугите могат да бъдат предоставяни от публични или частни организации, както на нестопанска, така и на стопанска основа.
Направление B
Действията следва да бъдат ясно съсредоточени върху енергийното обновяване на съществуващи жилища под наем, собственост на професионални организации. Услугите биха могли да бъдат насочени към частни жилищни дружества, жилищни кооперации, оператори на социални жилища, инвеститори в недвижими имоти, управители на имоти (от името на домакинства с много собственици или инвеститори в недвижими имоти), администратори на сгради, организации с нестопанска цел и др.
Интегрираните услуги трябва не просто да предоставят информация на първо ниво и общи диагнози. Те трябва да се занимават с развитието на стратегически партньорства, особено със строителни компании и финансови институции; разработването на адаптирани финансови и данъчни схеми, специфични за жилищата под наем, и практическото прилагане на устойчиви бизнес модели, използващи стойността на имотите, оптимизиращи пазарната динамика и гарантиращи постоянна възвръщаемост на инвестициите.
Направление C
Проектните предложения следва да надграждат върху основите, поставени от проекта EU-PEERS, като насърчават мрежа от квалифицирани специалисти и обединяват европейски инициативи, насочени към интегрирани услуги за ремонт на жилища. Свързвайки местни и регионални инициативи, тази общност на практикуващите ще насърчава международното сътрудничество и ще споделя най-добрите практики.
Освен това общността трябва да служи като референтен център за знания, който да събира и консолидира информация за съществуващи и нововъзникващи подходи и модели за обновяване на домове в ЕС, за да се повиши потенциалът им за възпроизвеждане.
По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, пътни и дневни разходи, разходи за амортизация на оборудване, непреки разходи – до 7% от преките такива, както и неподлежащ на приспадане ДДС.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, въздействие, качество и ресурси. Вторият критерий е с най-висока тежест.
Резултатите от оценяването се очакват през февруари 2026 г.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 23.09.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.