Днес, 13.05.2025 г., за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по предстоящата процедура за операции от стратегическо значение от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. Тя се фокусира върху първия приоритет на програмата – “Добре свързан регион” – и ще финансира операции, насочени към корабоплаването и железопътната инфраструктура.
С прогнозен бюджет от 12,1 млн. евро ще бъдат подкрепени 3 стратегически операции. Две от тях ще са за инициативи, свързани с плавателността, надграждащи дейностите от проекта DISMAR и проектите, финансирани по програмата от предходния период, които обхващат целия общ румънско-български сектор на р. Дунав (напр. проекта Danube Safety Net). Третата операция ще е за изграждане на железопътна инфраструктура по р. Дунав (вкл. проучвания за моста Гюргево – Русе, железопътна отсечка).
Ще кандидатства партньорство, съставено от следните организации:
- Речна администрация Долен Дунав – Галац;
- Изпълнителна агенция “Проучване и поддържане на река Дунав”, Русе;
- Българска компания “Пристанищна инфраструктура”;
- Румънска военноморска администрация;
- Изпълнителна агенция “Морска администрация”;
- Национална железопътна компания на Румъния;
- Държавно предприятие “Национална компания железопътна инфраструктура”.
С тяхно решение към консорциума ще могат да се включват и нови уместни партньори – публични власти, агенции, организации от Румъния и България, както и сдружения и фондации.
По проекта ще се извършват дейности като:
- Намаляване на административната тежест и други видове пречки чрез проучвания, анализи, решения, инструменти;
- Разработване и прилагане на съвместни координирани стратегии, инструменти и пилотни приложения за подобряване на условията за корабоплаване по Дунав и Черно море (напр. съвместни предпроектни проучвания, документи за инженерно планиране, морфологични и хидродинамични проучвания за установяване на условията за натрупване на седименти и др.);
- Разработване и прилагане на интегрирани мерки за подобряване на условията за корабоплаване в общия сектор на р. Дунав и Черно море в трансграничния район (напр. интегриране на системите за маркиране по р. Дунав, оборудване, сигнализация и др.);
- Изготвяне на предпроектни проучвания за електрификацията и цифровизацията на железопътната инфраструктура;
- Разработване и прилагане на устойчиви транспортни инструменти и решения за подобряване на железопътния транспорт (вкл. безопасност, териториално разположение, надеждност, ефективност, познаване на разписанията в реално време, трафик и продажба на билети и др.);
- Идентифициране и преодоляване на пропуски в инфраструктурата на железопътните и речните преходи – проучвания, стратегии, съвместни решения, съвместни инструменти и др.; и т.н.
Продължителността на проекта ще бъде до 36 месеца, но не по-късно от 30.06.2029 г.
Периодът на кандидатстване ще бъде с продължителност 4 месеца.
Коментари и становища по проекта на насоките могат да се изпращат на електронен адрес robg@mdlpa.ro в срок до 30.05.2025 г.