Процедурата “Привличане на частно финансиране” (LIFE-2025-CET-PRIVAFIN) бе отворена за кандидатстване на 24.04.2025 г. Тя цели да увеличи размера на частното финансиране за енергийна ефективност, потенциално в комбинация с възобновяеми енергийни източници и съхранение на енергия, чрез създаване на иновативни схеми за финансиране.
Задачата на проектите ще бъде да създадат и въведат схеми за частно финансиране, които могат да бъдат разширени или възпроизведени в голям мащаб. Тези схеми трябва да бъдат адаптирани към особеностите на инвестиционните профили в областта на енергийната ефективност, както и към тези на възобновяемите енергийни източници, в сгради, малки и средни предприятия (МСП), топлофикационни дружества и други съответни сектори. Особено се насърчават синергиите и развитието на дългосрочни партньорства между финансовите институции и операторите на пазара на енергийни услуги.
Схемите за финансиране могат да бъдат инициирани от заинтересованите страни от частния сектор или от местните и регионалните власти, както и от други видове участници; те трябва да работят с наличните публични средства и да ги използват като катализатор или в рамките на смесени подходи.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна помощ по програма “LIFE” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 7 млн. евро.
Размерът на помощта за един проект достига 1,5 млн. евро. Ресурсът следва да достигне до поне 4 проектни предложения. Безвъзмездната помощ не трябва да носи приходи на бенефициентите.
Максималният допустим интензитет (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 95%.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана по програма “LIFE”.
Проектните предложения се подават както индивидуално, така и от консорциуми, съставени от партньори от една държава.
Допустими дейности и разходи
Проектните предложения трябва да създават иновативни схеми за финансиране, които привличат частно финансиране за инвестиции в устойчива енергия, с акцент върху енергийната ефективност, в поне една допустима държава. Предложените схеми за финансиране следва да започнат да функционират до края на проекта, докато свързаните с тях инвестиции могат да бъдат осъществени след приключването на проекта.
Схемите за финансиране могат да включват дялово финансиране, дългово финансиране, потенциално комбинирани с безвъзмездни средства за домакинства с ниски доходи и МСП, местни или регионални инвестиционни фондове, гаранции, споделяне на риска, застраховане, енергийни услуги като договори за енергийни характеристики, финансиране по сметки, данъци и сгради и др.
По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, пътни и дневни разходи, разходи за амортизация на оборудване, непреки разходи – до 7% от преките такива, както и неподлежащ на приспадане ДДС.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, въздействие, качество и ресурси. Вторият критерий е с най-висока тежест.
Резултатите от оценяването се очакват през февруари 2026 г.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 23.09.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.