Всичко за европейските проекти на едно място

До 13 юни се удължава срокът на приема на стратегии по ВОМР (СПРЗСР)

За да могат повече кандидати да подадат предложения, крайният срок на приема на стратегии по подхода “Водено от общностите местно развитие” (ВОМР) по линия на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. (СПРЗСР) се удължава до 13.06.2025 г. вкл. За това известиха днес, 23.05.2025 г., от Министерството на земеделието и храните.

От министерството целят както да дадат повече време на местните инициативни групи (МИГ) да изготвят качествени стратегии, така и да осигурят пълното договаряне на средствата по подхода ВОМР, които са предвидени в настоящия програмен период.

Припомняме, че процедурата “Изпълнение на операции, включително дейности за сътрудничество и тяхната подготовка, избрани в рамките на стратегията за местно развитие” (BG06AFSP001-01.001) отвори за кандидатстване на 26.02.2025 г., а първоначално заложеният краен срок бе 26.05.2025 г.

Бюджетът на процедурата е 738,6 млн. лв. От тях 556,7 млн. лв. се предоставят по линия на СПРЗСР – 40% са финансиране от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), а 60% са национално съфинансиране. Останалите средства са по линия на други програми – Програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. (ПРЧР), Програма “Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г. (ПКИП), Програма “Образование” 2021-2027 г. и Програма “Околна среда” 2021-2027 г. (ПОС).

Допустими кандидати са МИГ с изготвени стратегии за ВОМР. МИГ представляват юридически лица с нестопанска цел за общественополезна дейност, регистрирани като сдружения по Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) и са публично-частни партньорства с представители на широк кръг заинтересовани лица от територията на тяхното действие.

Очаква се по мярката да бъдат подпомогнати между 90 и 100 МИГ, обединявайки около 200 общини и така насърчавайки развитието на малките населени места.

Целта на подхода ВОМР е да подобри условията за живот на териториите на местните общности и да насърчи многосекторното развитие на местните икономики. Чрез стратегиите за ВОМР ще се подкрепят проекти, които създават по-добри икономически, социални и екологични условия за живот, стимулират местния бизнес и забавят обезлюдяването.

ВОМР се прилага на териториален принцип чрез МИГ, обхващащи население между 10 000 и 150 000 жители (с изключение на градовете с население над 30 000 жители).

Една стратегия на МИГ за общини с население под 15 000 души може да получи до 2,3 млн. евро, а такава за общини с население над 15 000 души – до 3 млн. евро.

Един проект към стратегия за ВОМР може да получи безвъзмездни средства в диапазона от 2 500 евро до 200 000 евро.

Повече информация за новите Правила за прилагане на подхода ВОМР в периода 2021-2027 г., които бяха приети в края на 2024 г., можете да прочетете тук.

Ще се покриват до:

  • 65% от допустимите разходи по проект за икономически дейности;
  • 80% за инвестиции, извършени от млади земеделски стопани;
  • 85% за инвестиции на малки стопанства (с икономически размер на стопанството до 8 000 евро);
  • 100% за залесяване, инвестиции в основни услуги в селските райони и инфраструктура в селското и горското стопанство, инвестиции във възстановяването на земеделския или горския потенциал и превантивни действия и инвестиции в непроизводствени дейности (Регламент 2021/2115 – чл. 73, пар. 4, т. в));
  • 100% за управление, мониторинг и оценка на стратегията за ВОМР и нейното популяризиране;
  • 100% за сътрудничество и подготвителни дейности.

Една стратегия за ВОМР трябва да бъде за период до 31.12.2027 г. и да съдържа следните задължителни елементи:

  • географският район и населението, обхванати от стратегията;
  • процесът на участие на общността в разработването на стратегията;
  • анализ на нуждите и потенциала за развитие на района;
  • целите на стратегията, вкл. измерими целеви стойности за резултатите, и съответните планирани действия (мерки);
  • уредбата за управление, мониторинг и оценка, която показва капацитета на МИГ да изпълни стратегията;
  • финансов план за планираните средства от ЕЗФРСР.

Допустимите дейности по мерките от стратегиите ще включват дейности в земеделските стопанства, свързани с производството на селскостопански продукти, дейности в земеделските стопанства, насочени към опазване на компонентите на околната среда и прецизно, интелигентно и цифрово земеделие, дейности за преработката, маркетинга и предлагането на пазара на продукти, неселскостопански дейности в селските райони, алтернативни неселскостопански дейности, услуги за широко обществено ползване, дейности, свързани с основни услуги и дребни по мащаби инфраструктура, и др.

Чрез стратегиите за ВОМР ще се допускат инвестиционни разходи (СМР, закупуване на мишини, съоръжения, оборудване, софтуер, други нематериални активи, общи разходи, специализирани превозни и транспортни средства, селскостопанска техника, закупуване на земя и др.), разходи за управление, мониторинг и оценка на стратегиите и тяхното популяризиране др.

Кандидатстването е чрез системата ИСУН 2020.

Предходна статия

С още един месец се удължава приемът на проекти за модернизация на предприятия за аквакултури

Следваща статия

До 3 000 евро по проекти за развитие на капацитета на гражданските организации по програма PROTEUS

Сходни статии

18 млн. евро стават достъпни за отбелязване на знакови събития в съвременната европейска история

17 В сряда /18.06.2025 г./ отвориха 4 покани на стойност 18 млн. евро по проекти за отбелязване на знакови събития в съвременната европейска история и за повишаване на осведомеността на европейските граждани за тяхната обща […]

5 проекта са постъпили по поканата за създаване на нова общност EIT Water

16 Вчера, 18.06.2025 г., от Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ/EIT) съобщиха, че по поканата за създаване на EIT Water са постъпили предложения на 5 консорциума. Предложенията включват междусекторни идеи за основаване на първата общност на […]

До 2 млн. евро за ускоряване на внедряването на ефективни решения в градската мобилност от EIT Urban Mobility

16 “Отворената покана за стратегически иновации” на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за градска мобилност – EIT Urban Mobility – отвори за кандидатстване днес, 19.06.2025 г. Тя ще подкрепи ускореното внедряване […]

Вашият коментар

Филтър