Днес, 12.09.2025 г., Европейската комисия (ЕК) обяви, че стартира съвместна инициатива с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), която да помогне на малки и средни предприятия (МСП), използващи доказани енергоспестяващи технологии, да намалят разходите си за енергия и да повишат своята устойчивост и конкурентоспособност. Инициативата Енергийна ефективност в МСП ще се финансира със 17,5 млрд. евро от ЕС и се очаква да подкрепи над 350 000 МСП.
Инициативата ще бъде насочена към мерките за енергийна ефективност и декарбонизация, предприети от МСП, и ще използва комбинация от съществуващи и нови финансови продукти, включително дългови и капиталови инструменти.
Целта е да бъдат мобилизирани общо над 65 млрд. евро инвестиции до 2027 г. за енергоспестяване от страна на МСП, като по този начин се допринесе за преодоляване на пазарната празнина в Европа.
Като част от инициативата е планирано да бъде въведено “единно гише за енергийна ефективност за МСП”, улесняващо достъпа за бизнеса. Гишето ще представлява единна точка за достъп, която интегрира цялостното предлагане на посреднически кредити от групата на ЕИБ, опростява ангажираността и ускорява изпълнението.
От ЕИБ уточняват още, че ще подкрепят специализирани инвестиционни платформи, които работят съвместно с партньори от частния сектор и са насочени конкретно към проекти за енергийна ефективност на МСП. Освен финансирането на нови конкретни проекти, тези платформи ще разширят инвеститорската база и ще привлекат капитал в европейската екосистема за енергийна ефективност.
