Вчера, 28.01.2026 г., министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов съобщи, че 246,5 млн. евро по мерките за подобряване на енергийната ефективност на жилищни сгради от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) са били спасени. Това са средства на одобрени жилищни блокове, за които имаше риск да бъдат загубени поради изоставане с изпълнението и изпускане на крайния срок 30.06.2026 г.
Стана ясно, че в рамките на преговори с Европейската комисия (ЕК) Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) е договорило прехвърляне на рисковите блокове като самостоятелна инвестиция, управлявана от Българската банка за развитие (ББР). Документацията, свързана с проектите, ще бъде предоставена служебно от МРРБ в ББР.
Освен че средствата за саниране се запазват в пълен размер, министърът изтъкна и че се удължава срокът за изпълнение на ремонтните дейности – до 31.12.2029 г.
177 блока от Етап 1 и всички 277 жилищни сгради, одобрени по Етап 2, преминават към ББР. Отпадат още изискуемите 20% собствено финансиране от сдружение на собствениците по проектите към Етап 2. С това всички жилищни блокове ще бъдат санирани безплатно за българските граждани.
Друг акцент е, че ББР ще направи повторно класиране по Етап 1 и се очаква да бъдат финансирани част от блоковете, които към момента попадат в резервния списък. Това ще бъде възможно поради спестени средства след провеждане на търговете и строителните дейности.
Припомняме, че изминалата есен ББР бе избрана като партньор по изпълнението на програмата за енергийно обновяване на жилищни сгради по линия на НПВУ от ЕК. Тогава бе договорено ББР да администрира всички класирани проекти по Етап 1 и Етап 2, по които е нямало извършени плащания.
