Вчера, 15.04.2026 г., ЕС и Обединеното кралство приеха изменение на Протокол I към Споразумението за търговия и сътрудничество между двете страни, с което става възможна асоциацията на острова към програмата за образование, обучение, спорт и младеж – “Еразъм+” от следващата година.
Асоциацията по програма “Еразъм+” ще позволи на британските учащи, персонал, образователни институции и организации да се конкурират равнопоставено с тези от държавите членки на ЕС и третите асоциирани страни. Възможностите включват придобиването на умения и компетенции, които са перспективни и търсени от работодателите, както и условия да учат, да преподават или да се обучават в чужбина.
Чрез споразумението също така ще се задълбочат партньорствата между академичните институции в ЕС и Обединеното кралство. Очаква се това да насърчи сътрудничеството и обмена на добри практики, като заинтересованите страни ще могат да използват по-ефективно новите технологии, да разработват иновативни методи за преподаване и обучение, да стимулират неформалното образование и да разработват общи инструменти и дейности.
Предстои Обединеното кралство да определи национална агенция, която да координира участието си в програмата от 2027 г.
Програма “Еразъм+” разполага с бюджет от около 26 млрд. евро за текущия програмен период 2021-2027 г. и цели да:
- насърчи мобилността с учебна цел и сътрудничеството на ниво организации и политики в областта на образованието и обучението;
- подкрепи мобилността и активното участие на младите хора в неформалното и самостоятелното учене; сътрудничество на ниво организации и политики в областта на младежта;
- допринесе за мобилността с учебна цел на спортния персонал, както и за сътрудничеството в областта на спортните политики.
Към днешна дата асоциираните по програмата държави са Исландия, Лихтенщайн, Северна Македония, Норвегия, Сърбия и Турция. От 01.01.2027 г. ще се включат както Великобритания, така и Швейцария.
