Седмица на научни изследвания и иновации за сигурност, отбрана и космос “Хемус 2024” в Пловдив – 06-08.06.2024 г.
От 06. до 08.06.2024 г. ще се състои Седмица на научни изследвания и иновации за сигурност, отбрана и космос в рамките на Международното изложение за отбранителни продукти и услуги “Хемус 2024” в Пловдив. Събитието е организирано от Института по отбрана и Центъра за изследвания по национална сигурност и отбрана към Българската академия на науките (БАН) с подкрепата на Министерството на иновациите и растежа (МИР).
Целта на събитието е да насърчи осъществяването на взаимодействие и създаването на контакти между представители на науката и на индустрията, за да обменят опит и дадат начало на потенциално бъдещо сътрудничество в областта на сигурността, космоса и отбраната.
Предвидена е поредица тематични събития:
- Международна научна конференция “Научни изследвания, иновации и индустриално сътрудничество – парадигма за адекватна отбрана” – 06-07.06.;
- Семинар: “Използване на сателитни данни за управление на риска от бедствия” – 06.06.;
- Семинар: “Космос за устойчиво бъдеще” – 07.06.;
- Хакатон “Космос за зелена, устойчива и сигурна Европа” (Space for Green, Sustainable and Secure Europe – S4GSS) – 07-08.06.
Лектори ще бъдат водещи специалисти, експерти, учени и представители на бизнеса от различни организации. Сред тях ще бъде Родриго да Коста, изпълнителният директор на Агенцията на ЕС за космическата програма (EUSPA). EUSPA има бюджет от 13 млрд. евро и отговаря за управлението на програмите на ЕС “Галилео” и “EGNOS” (глобална спътникова навигация), “Коперник” (дистанционно наблюдение на Земята), Космическа ситуационна осведоменост (SSA) и Правителствени сателитни комуникации (GOVSATCOM).
Освен това по време на форума експерти от МИР ще представят актуална информация относно изпълнението на Споразумението на България с Европейската космическа агенция (ЕКА). В тази връзка ще бъде дадена и информация за предстоящите възможности за български фирми и организации за финансова подкрепа.
Програмата на форума можете да разгледате тук.
Събитието е безплатно. Изисква се предварителна регистрация от тук.
Работните езици на събитието ще бъдат български и английски.