Всичко за европейските проекти на едно място

ПЪРВОНАЧАЛНА МРЕЖА ОТ ЕВРОПЕЙСКИ ЦИФРОВИ ИНОВАЦИОННИ ХЪБОВЕ

ЗАГЛАВИЕ ПЪРВОНАЧАЛНА МРЕЖА ОТ ЕВРОПЕЙСКИ ЦИФРОВИ ИНОВАЦИОННИ ХЪБОВЕ

ОРИГИНАЛНО ЗАГЛАВИЕ Initial Network of European Digital Innovation Hubs

Call id : European Digital Innovation Hubs (DIGITAL-2021-EDIH-01)

Част от програма: DIGITAL-2021-2023

Срок за кандидатстване 22 – 02 – 2022 17:00 ч. брюкселско време

 

Бенефициенти: НПО, общини

Сектор: цифровизация

Целта на програмата е да създаде балансирана мрежа от центрове (EDIH), която трябва да покрие всички региони в Европа, така че да отговори на нуждите на публичния и частния сектор, включително всички икономически сектори, предлагайки широка гама от специализирани услуги за цифрова трансформация.

За да се създаде тази първоначалната мрежа от европейски центрове за цифрови иновации (EDIH), съществуващите хъбове ще трябва да подобрят възможностите си, за да предоставят пълния набор от услуги, включително необходимата инфраструктура, в определен географски район, покриващ нуждите на местните МСП, малките средни и/или организации от публичния сектор по отношение на тяхната цифрова трансформация.

Могат да кандидатстват съществуващи хъбове , които вече са били селектирани от Националните власти. В България процедурата приключи през април 2021 г. като бяха избрани 14 НПОта.

ПЪЛНАТА ПОКАНА СЕ НАМИРА НА ТОЗИ АДРЕС: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/docs/2021-2027/digital/wp-call/2021/call-fiche_digital-2021-edih-01_en.pdf

БЮДЖЕТ: Общият бюджет на процедурата е 240 млн. евро
България ще получи 7 млн. евро за период от 3 години , при 2.5 млн.евро на година и между 3 и 5 европейски хъба.

Индикативни дати

Отваряне на кола 17.11

ПРием: 22.02.

Оценка – до 29.04.2022

Резултати – Май 2022

Подписване на договори със спечелилите кандидати септ. 2022

 

ДОПУСТИМИ КАНДИДАТИ

Да бъдат юридически лица

Да са установени в страна-членка

Да са регистрирани в портала за участие

Водещият кандидат трябва да има задължително предварително одобрение и да е селектиран като национален център по национална процедура

ДОПУСТИМИ ПАРТНьОРИ

Могат да бъдат юридически лица – частни или публични власти, когато имат ролята на асоцииран партньор в консорциум

Кандидатите трябва да могат да демонстрират стабилни финансови ресурси, технически и оперативен капацитет, наличие на достатъчно ноу-хау, възможности, ресурси и др.

ОЦЕНЯВАНЕ

След оценката за административно съответствие, подадените проектни предложения ще бъдат оценени за всяка тема по отношение на наличен капацитет.

След подреждането на всички проекти за дадена държава по точки за релевантност, степен на значимост и механизъм на прилагане, ще се премине към оптимизация на списъка по следните критерии:

  1. Във всяка държава трябва да има най-малко един хъб с фокус върху AI
  2. Географското и технологично разпространение на хъбовете трябва да гарантира максимален обхват
  3. На Европейско равнище трябва да се постигат синергии и възможност за финансиране на транс-национални хъбове
  4. Включване на специфични технологии и сектори, които не са добре покрити в Европейската мрежа

Тези, които не получат финансиране от ЕС, ще получат ПЕЧАТ ЗА ПОСТИЖЕНИЕ (Seal of Excellence) . Ако страните-членки решат, те имат право да финансират хъбовете с печат за постижение от националните си програми.

ДОПУДСТИМИ РАЗХОДИ

Разходи за персонал

Разходи за подизпълнители

Разходи за пътувания

ПЛАЩАНИЯ

50% авансово

50% в края на проекта

**–*–****-*-

По-подробни обяснения:

Поканата е за проектни предложения, които ще допринесат за постигането на следните цели:

  • Брой предприятия и субекти от публичния сектор, които са използвали услугите на Европейските цифрови иновационни хъбове (EIDH), по категория потребители (предприятия с различен размер, субекти от публичния сектор и др.), сектор, местоположение и вид на получената подкрепа. Когато е уместно, това ще включва описание на това кои капацитети на Програма „Цифрова Европа“ са били използвани.
  • За достъп до финансиране: количество успешно задействани допълнителни инвестиции (напр. чрез рисков капитал, банков заем и др.).
  • Брой на сътрудничествата, предвидени с други EDIH и заинтересовани страни извън региона на ниво ЕС, и описание на съвместно споделени инфраструктури/съвместни инвестиции с други EDIH.
  • Набор от допълнителни индикатори за въздействие, които ще бъдат събрани и анализирани с подкрепата на Digital Transformation Accelerator:-

Всеки Европейски хъб ще предоставя услуги, базирани на специфичен фокус/експертиза, които ще подкрепят местния частен и публичен сектор с тяхната цифрова и зелена трансформация. Всяка EDIH ще действа като точка за достъп до европейската мрежа от EDIH, като помага на местни компании и/или публични участници да получат подкрепа от други EDIH, в случай че необходимите компетенции са извън тяхната компетентност, като гарантира, че всеки заинтересован страни получава необходимата подкрепа, където и да е налични в Европа. Обратно, всяка EDIH ще подкрепя компаниите и публичните участници от други региони и държави, представени от други EDIH, които се нуждаят от техния опит.

EDIH ще бъдат активни в изграждането на мрежа с други центрове, споделянето на най-добри практики и специализирани познания, в свързването на компаниите с други компании от тяхната верига на стойност и в търсенето на синергии с иноватори и ранни пионери. Хъбовете също щеиграят посредническа роля между публичните администрации и компаниите, предоставящи технологии за електронно правителство.

Всяка EDIH ще предоставя съответните съоръжения за експериментиране, свързани с неговата специализация. МСП, малките предприятия със средна капитализация и публичният сектор ще могат да тестват предложените технологии, включително, където е уместно, тяхното въздействие върху околната среда и осъществимостта на прилагането на тези технологии в своя бизнес, преди да инвестират допълнително в него.

Освен това те ще действат като мултипликатор и ще разпространяват широко използването на всички цифрови капацитети, изградени в рамките на различните специфични цели на Програмата за цифрова Европа за високопроизводителни изчисления, изкуствен интелект, киберсигурност, напреднали цифрови умения и ускоряване на най-доброто използване на технологиите . За целта EDIH ще участват в програма „Обучете обучителя“, където специалистите по цифровите капацитети обучават EDIH как да използват капацитета, така че EDIH да могат да помогнат на своите заинтересовани страни да ги използват.

Изключение на делегация Бележка под линия :

Изпълнение: Европейска комисия

Предходна статия

Още 55 млн.лв. за фирмите, засегнати от противоепидемичните мерки

Следваща статия

ПЪРВОНАЧАЛНА МРЕЖА ОТ ЕВРОПЕЙСКИ ЦИФРОВИ ИНОВАЦИОННИ ХЪБОВЕ

Сходни статии

До 17 500 евро по проекти за гражданска ангажираност във възстановяването на горите

16 Поканата “Ангажираност на гражданите и заинтересованите страни* в климатично съобразеното горско стопанство и възстановяването на горите” отвори на 30.04.2024 г. Тя ще подкрепи дейности, при които се използват различни нива на ангажираност – от […]

Проект “Дигитална трансформация на Български пощи и предоставяне на комплексни услуги” по Инструмента за възстановяване и устойчивост

9 Почти 101,6 млн. лв. са предвидени за проект “Дигитална трансформация на Български пощи и предоставяне на комплексни услуги” по Инструмента за възстановяване и устойчивост. 100% от финансовият ресурс ще бъде предмет на процедури по […]

Възможност за независими медийни организации да си осигурят финансиране до 120 000 евро

11 Централноевропейската програма за медийна устойчивост на Пражкия център за гражданско общество ще подкрепи финансово независими медийни организации от България, Унгария, Полша, Словения и Румъния. Целта е да им се предостави възможност да създават висококачествена, […]

Вашият коментар

Филтър