Всичко за европейските проекти на едно място

Национална програма „Обучение за ИТ умения и кариера“ – 2021/2022 г

Национална програма „Обучение за ИТ умения и кариера“ има за цел да повиши знанията и уменията по ИТ специалности и високи технологии и да създаде условия за провеждане на софтуерно професионално образование и обучение.

За учебната 2021/2022 година бюджетът на програмата е 670 000 лв. разпределени в два модула:

* Модул 1 – „Обучение за ИТ кариера“ – 320 000 лв. – целта да се обучат ученици средните училища от цялата страна за придобиване на професионална квалификация по професия „Приложен програмист“.
Общо 5 центъра (по един в Русе, Правец, София, Пловдив и Бургас)  имат право да организират и провеждат обученията, като част от обучението може да се провежда в съответния град.

* Модул 2 – „ИТ умения за бъдещето“ – 350 000 лв. – дейностите по този модул се организират от професионални гимназии и училища в България, осъществяващи обучение за придобиване на квалификация по професия от Списъка на професиите за професионално образование и обучение (СППОО). Обучението се организира присъствено, комбинирано присъствено/онлайн и онлайн, вкл. и в извънучебното време на учениците през седмицата, в събота, неделя и/или през ваканциите.
Предвижда се пилотно да се финансират до 10 партньорства с максимално бюджетно финансиране на проект от 50 000 лв.

 

БЕНЕФИЦИЕНТИ:

* Модул 1 – професионални гимназии и училища, в които се осъществява професионално образование по държавен план-прием за придобиване на професионална квалификация по специалности от професии в професионално направление с код 481 „Компютърни науки“. Партньори на центровете са университети, фирми и представителни организации от ИТ бизнеса.

* Модул 2 – училища, в които се извършва обучение за придобиване на професионална квалификация по СППОО, кандидатстващи в партньорство с ИТ фирма. Допустими партньори са и висши училища и браншови или професионални организации на фирми от ИТ сектора.

 

Управителен орган е Министерството на образованието и науката (МОН).

Повече информация тук или на сайта на МОН.

Предходна статия

36 партньори от България кандидатстваха по Интеррег Европа 2021-2027 г.

Следваща статия

Шест общини с принос към подобряване на качеството на въздуха

Сходни статии

Япония започна преговори за асоциация по “Хоризонт Европа”

7 ЕС и Япония стартираха официални преговори за присъединяване на страната към “Хоризонт Европа” – рамковата програма на ЕС за наука и иновации, възлизаща на 93,5 млрд. евро. За това съобщиха от Европейската комисия (ЕК) миналата […]

До 50 000 евро за разработване на иновативни приложения и услуги в селското стопанство

9 Първата отворена покана за разработване на “AGRARIAN” ще подкрепи проекти на старт-ъпи, малки и средни предприятия (МСП), университети и научноизследователски организации, които използват облачни, крайни и смесени технологии за справяне с предизвикателствата в селското […]

328 изследователи ще получат безвъзмездни средства за консолидиране от ЕСНИ за 2024 г.

13 Европейският съвет за научни изследвания (ЕСНИ) обяви днес /03.12.2024 г./ одобрените 328 изследователи в рамките на процедурата “Безвъзмездни средства за консолидиране” (Consolidator grant) за 2024 г. Те получават финансиране в размер на 678 млн. […]

Вашият коментар

Филтър