Според специален доклад, публикуван от Европейската сметна палата на 01.06.2022 г., малките и средни предприятия (МСП) не са усетили осезаема промяна в своята конкурентоспособност, въпреки предоставеното от ЕС финансиране. Заключението на одиторите сочи, че докато подкрепата от ЕС е стимулирала желанието на МСП да извършват инвестиции, подкрепата не е донесла осезаеми ползи върху повишаването на конкурентоспособността на финансираните предприятия.
От Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) в периода 2014-2020 г. са предоставени над 40 млрд. евро за подобряване на конкурентоспособността на МСП, включително чрез допълнителни средства, отпуснати в отговор на пандемията от Covid-19. В ЕС същуствуват над 20 млн. МСП, като е предвиждано 800 000 от тях да бъдат подпомогнати до края на 2019 г. Средното финансиране от ЕФРР за бенефициент е около 42 000 евро, но е важно да се отчетат разликите в действителния размер на финансирането между държавите-членки. Например, средната стойност на финансирането на проект в Австрия е около 392 000 евро, докато в Ирландия тя е под 1 000 евро. За България средната помощ за МСП е 74 300 евро. Одиторите предупреждават, че е е трудно да се гарантира, че помощта от ЕФРР ще бъде насочена към предприятията с най-голям потенциал за растеж, тъй като според Регламента за ЕФРР държавите-членки не са длъжни да определят стратегии за най-ефективна подкрепа на конкурентоспособността на своите МСП.
Тъй като подкрепата се оказва индивидуално към отделни дружества, одитът отчита, че в някои случаи финансирането е имало отрицателно въздействие върху икономическите перспективи на МСП, които са се конкурирали на същите пазари и не са получили подкрепа. Положителните резултати от проектите са имали лимитиран обхват. Намирането на квалифицирана работна ръка, преодоляването на регулаторните пречки и справянето с административната тежест са част от причините, които са попречили за повишаването на конкурентоспособността на предприятията.
Други фактори, които са повлияли на ефективността на подкрепата от ЕС са неамбициозните процедури за подбор, липсата на конкуренция между предложенията, пренебрегването на трайното разширяване на пазара и слабото влияние на иновациите и научноизследователската и развойна дейност върху решенията за отпускане на финансиране.
Цялостната оценка на одиторите установява, че държавите-членки са имали за цел да финансират голям брой МСП, вместо да се насочат към ключовите фактори, ограничаващи конкурентоспособността на тези предприятия. Европейската сметна палата отправя препоръки към Европейската комисия и държавите-членки да подобрят моделът на поканите за представяне на проектни предложения, да преразгледат процедурите за подбор, чрез които се предоставя безвъзмездна финансова помощ по ЕФРР и да отдадат приоритет на използването на възстановима помощ.
Пълния доклад можете да откриете тук – Специален доклад – конкурентоспособност на МСП.