На вчерашното заседание /13.06.2022 г./ на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, министърът на земеделието д-р Иван Иванов зае позиция, че решението на Европейската комисия за дерогация от екологичните изисквания по първи стълб на Общата селскостопанска политика (ОСП) за 2022 г. е дало положителен резултат и трябва да продължи да бъде прилагано през следващата година. Комисарят по земеделие Януш Войчеховски пое ангажимент да отговори на искането на България, което е споделяно от още 14 държави-членки.
Министър Иванов предложи увеличение на индивидуалните и националните лимити на помощта de minimis, както и удължаване на срока за прилагане на увеличения заради Covid-19 по двете ключови мерки (Преструктуриране и конверсия на лозя и Инвестиции в предприятия) от Националните програми за подпомагане на лозаро-винарския сектор до 31.12.2022 г.
От страна на българския министър бяха изтъкнати още продължаващото повишаване на разходите за производство в селското стопанство, което не може да бъде компенсирано с увеличение на цените на продукцията, позицията на България за запазване на квотите за улов на калкан през 2023 г. и нуждата от баланс между прилаганите мерки и необходимостта свиневъдният сектор да се запази в контекста на Африканската чума по свинете.
По отношение на бъдещия законодателен акт за намаляване на употребата на препарати за растителна защита с 40-50%, Иванов подчерта, че определянето на националните цели трябва да се основава на задълбочена оценка на въздействието, в която се вземат предвид специфичните условия и особености. За България реализирането на тези мерки би имало сериозен ефект върху конкурентоспособността и устойчивостта на сектора.