Днес, 24.06.2022 г., при откриването на международна конференция на тема “Устойчиво икономическо възстановяване с по-добра защита на правата на работещите: синдикални приоритети и политики”, министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков заяви, че 500 000 души ще могат да придобият дигитални умения и поне 100 000 – възможност да ги валидират до 2026 г.
Проектът е следствие на целта за повишаването на квалификацията и преквалификацията на работната сила, особено на хората от уязвимите групи на пазара на труда. Дейностите за повишаване на дигиталните умения ще подпомогнат както преодоляването на социално-икономическите последствия от Covid-19 пандемията, така и адресирането на предизвикателствата, свързани със засилващата се дигитализация и новите форми на заетост и нови бизнес модели.
Министър Гьоков очаква това да се случи чрез инструменти като Националния план за възстановяване и устойчивост и програмите от новия период 2021-2027 г., финансирани от фондовете на ЕС. Той подчерта и важността на участието на социални партньори и други заинтересовани страни от гражданското общество за успешното прилагане на новите инструменти и изпълнението на политиката по заетостта.