Процедурата “Безвъзмездни средства за заинтересованите страни за подобряване на измерването на хранителните отпадъци и за превенция на хранителните отпадъци в техните операции и организации” (SMP-FOOD-2022-FoodWaste-Stakeholders-AG) бе отворена на 23.06.2022 г. Целта на процедурата е да подпомогне устойчивото производство на храни чрез предотвратяване и намаляване на разхищението им, включително чрез дейности за повишаване на осведомеността. Ще се финансират пилотни и демонстрационни проекти за новаторски подходи към предотвратяването на разхищението на храни, включително социални и технологични иновации.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по Европейската програма “Единен пазар” (SMP) 2021-2027 г. Годишният бюджет за конкретната покана възлиза на 2,25 млн. евро. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.
Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 50% от общата стойност на допустимите разходи.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат публични или частни юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава от Европейското икономическо пространство. Могат да кандидатстват и физически лица, асоциации и браншови организации, международни организации.
По процедурата може да се кандидатства индивидуално или в консорциум, като условието при консорциумите е един от партньорите да е малко или средно предприятие (МСП).
Допустими дейности и разходи
Дейностите могат да бъдат разнообразни, но трябва да допринасят за гореспоменатата цел чрез например:
- прогнозиране на търсенето, за да съответства с предлагането;
- планиране на покупките;
- операции, свързани с обслужването на храните – готвене, сервиране, представяне на ястията, консумация и т.н.;
- обработка и съхранение на храни, управление на инвентара;
- изготвяне на меню, размери на порциите, ценова стратегия;
- насърчаване на осведомеността на потребителите;
- обучение на персонала;
- преразпределение на излишната храна;
- мониторинг и отчитане на хранителните отпадъци;
- програми за мониторинг на хранителните отпадъци;
- комуникационни материали;
- разработване на нови бизнес модели и др.
По проектите допустими разходи са възнаграждения за собственика на МСП/физическото лице, разходи за оборудване, неподлежащ на приспадане ДДС, разходи за уебсайт на проекта, пътни и дневни разходи.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Генерална дирекция “Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП” към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). По отношение на равно класиралите се кандидати, ще се приоритизират тези, които покриват теми, необхванати от по-високо класираните проекти. Резултатите от оценяването се очакват през месец октомври тази година. На одобрените кандидати се изпраща покана за сключване на Договор за грант.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 20.09.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).
Проектите трябва да са с продължителност между 18 и 24 месеца.