Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Създаване на Европейски хъб за културно наследство в подкрепа на цялостното и икономически ефективно проследяване на Европейската година на културното наследство”

Процедурата “Създаване на Европейски хъб за културно наследство в подкрепа на цялостното и икономически ефективно проследяване на Европейската година на културното наследство” (PPPA-CULT-2022-EUHERITAGEHUB) бе отворена на 02.08.2022 г. Целта на създаването на хъба е да:

  • обедини експертиза и ресурси в областта на културното наследство;
  • насърчи интегриран подход към политиките в тази област и съблюдава включването им в законодателството на ЕС;
  • предоставя на Европейската комисия данни, проучвания и препоръки за това как по-добре да се интегрира измерението на културното наследство в обществените политики;
  • насърчи иновативни модели на управление с участието на всички заинтересовани страни.

Предвижда се хъбът да се превърне във входна точка на общността от професионалисти и заинтересовани страни в Европа, работещи в областта на културното наследство.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по Европейската програма “Творческа Европа” 2021-2027 г. Годишният бюджет за конкретната покана възлиза на 2,8 млн. евро.

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 90% от общата стойност на допустимите разходи. По процедурата ще се спонсорира един проект с пълната стойност на бюджета.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат публични или частни юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС. Могат да кандидатстват и асоциации и браншови организации, както и международни организации.

По процедурата може да се кандидатства в консорциум, съставен от поне два участника (не свързани), като няма лимит за максималния им брой.

Допустими дейности и разходи

Ще се финансират дейности по споделяне на знания, създаване на мрежи от контакти, обучение и изграждане на капацитет, създаване на лаборатория за политики и за разработване на програми, кампании за комуникация и разпространение на информация.

По проектите допустими разходи са възнаграждения, разходи за оборудване, неподлежащ на приспадане ДДС, пътни разходи.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси) и по критерии за значимост, качество (проектиране и изпълнение на проекта и споразумения за партньорство и сътрудничество) и въздействие. По отношение на равно класиралите се кандидати, ще се приоритизират най-високо класиралите се по критерий значимост.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 18.10.2022 г., 18 ч. (17 ч. Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Максималната продължителност на проекта е 24 месеца.

Предходна статия

22-рата Международна школа по физика на кондензираната материя (ISCMP) стартира на 29.08.2022 г във Варна

Следваща статия

ЕК ще подкрепи румънски компании, пострадали от Covid-19 кризата с 358 млн. евро

Сходни статии

373 проекта са подадени по поканите за 2024 г. на Европейския иновационен фонд

7 Днес, 25.04.2025 г., от Европейската изпълнителна агенция за климат, инфраструктура и околна среда (CINEA) съобщиха, че по шестте покани за 2024 г. на Иновационния фонд на ЕС са постъпили общо 373 проектни предложения за […]

Близо 87 млн. лв. стават достъпни за дуална система в професионалното образование и обучение

15 Днес, 25.04.2025 г., за кандидатстване отвори процедурата “Развитие на дуалната система на обучение в ПОО (чрез подбор)” (BG05SFPR001-3.008), част от Програма “Образование” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата е в размер на 86,7 млн. лв., […]

ЕК се консултира относно бъдещето на изследователските и технологични инфраструктури

5 Европейската комисия (ЕК) провежда консултация с научноизследователската и иновационна общност във връзка с предстоящата Европейска стратегия за изследователски и технологични инфраструктури. Обществената консултация бе обявена днес, 25.04.2025 г., от европейския комисар за старт-ъпи, научни […]

Вашият коментар

Филтър