Процедурата “Стимулиране на обществени поръчки за иновации” (HORIZON-EIE-2022-CONNECT-02-02) цели да стимулира обществените поръчки за иновации в Европа чрез ангажиране на публични и частни купувачи в закупуването на иновативни решения. Очаква се процедурата да допринесе за изграждането на дългосрочни национални и регионални рамки на политиката за обществени поръчки за иновации.
Процедурата е част от рамковата програма на ЕС “Хоризонт Европа” и по-конкретно от Европейските иновационни екосистеми (EIE), чиято работна програма задава параметри за създаването на по-свързани, приобщаващи и ефективни иновационни екосистеми, които да подпомагат разрастването на компаниите и да стимулират иновациите.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ. Общият бюджет за поканата възлиза на 4,5 млн. евро.
Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 50% от общата стойност на допустимите разходи. По процедурата ще се спонсорират три проекта, като максималният размер на безвъзмездната помощ за един проект възлиза на 1,5 млн. евро.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица от държавите-членки или от държави, асоциирани с програма “Хоризонт Европа”, органи на ЕС, международни организации, които са част от консорциум.
Консорциумите трябва да бъдат съставени от поне три независими едно от друго юридически лица. Консорциумите трябва да включват поне едно независимо юридическо лице, установено в държава-членка и поне две други независими юридически лица, всяко от които е установено в различна държава-членка или асоциирана държава.
Допустими дейности и разходи
Проектните предложения следва да се съсредоточат върху развитието на стратегически програми за иновации като многогодишни планове за действие, политики за обществените поръчки, изграждане на административен капацитет и т.н. Те трябва да включват дейности, които дават възможност на националните, регионалните, местните органи и общините да влязат в сътрудничество с публичните и частни купувачи.
По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за оборудване, необходимо за изпълнението на дейности по проекта, пътни разходи и ДДС.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за иновации и малки и средни предприятия към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо проектите с най-висок оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси) и по критерии за високи постижения, въздействие и качество и ефективност на изпълнението. Резултатите от оценяването се очакват през февруари 2023 г.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 27.09.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).
Продължителността на проектите трябва да бъде поне 5 години.