Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Women TechEU”

Процедурата “Women TechEU” (HORIZON-EIE-2022-SCALEUP-02-02) цели да подкрепи иновации в сферата на “дълбоките технологии” (deep tech)* и да насърчи женското лидерство в сектора за изграждане на по-справедливи, приобщаващи, ефективни и проспериращи иновационни екосистеми в Европа.

Процедурата е част от рамковата програма на ЕС “Хоризонт Европа” и по-конкретно от Европейските иновационни екосистеми (EIE), чиято работна програма задава параметри за създаването на по-свързани, приобщаващи и ефективни иновационни екосистеми, които да подпомагат разрастването на компаниите и да стимулират иновациите.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя в три компонента – под формата на фиксирана еднократна безвъзмездна финансова помощ в размер на 75 000 евро, наставничество и коучинг в рамките на новата “Програма за лидерство на жените” и възможност за участие в специализирани дейности, организирани от InvestEU и Enterprise Europe Network (EEN).

Общият бюджет за поканата възлиза на 10 млн. евро, т.е. ще се спонсорират над 130 проекта.

Women TechEU се финансира чрез пренасочване на част от бюджета от годишната работна програма на Европейския съвет за иновации за 2022 г.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат високо иновативни стартиращи предприятия в сферата на дълбоките технологии, регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава, асоциирана с програма “Хоризонт Европа”. Компаниите трябва да са основани поне шест месеца преди подаването на документите за кандидатстване и да бъдат ръководени от жени (т.е. да бъдат основани или съосновани от жени, които към момента на подаване на кандидатурата заемат висша ръководна длъжност).

Бенефициентите трябва да бъдат част от консорциум, съставен от поне три независими едно от друго юридически лица. Консорциумите трябва да включват поне едно независимо юридическо лице, установено в държава-членка и поне две други независими юридически лица, всяко от които е установено в различна държава-членка или асоциирана държава.

Допустими дейности и разходи

Ще се подкрепят дейности като оценка и усъвършенстване на продукти, дизайн, потребителски опит, модернизиране на бизнес модели, актуализиране на бизнес планове и стратегии за растеж, намиране на партньори и инвеститори, пазарна валидация и др.

Безвъзмездната финансова помощ по процедурата е под формата на еднократна сума (lump sum), която не е обвързана със специфични разходи. След края на проекта и приключването на “Програмата за лидерство на жените”, бенефициентите ще представят кратък окончателен доклад. Те ще имат възможност да станат част от общност от колеги, да разширят мрежата си от контакти и да привлекат допълнително финансиране за своите бизнеси.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за иновации и малки и средни предприятия (EISMEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо проектите с най-висок оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси) и по критерии за високи постижения, въздействие и качество и ефективност на изпълнението. Резултатите от оценяването се очакват през февруари 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 04.10.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).


* Дълбоки технологии (deep tech) – технологии, които се основават на най-съвременни научни постижения и открития. Характеризират се с необходимостта да се останат в областта на технологичния авангард чрез постоянно взаимодействие с нови идеи и лабораторни резултати. Дълбоките технологии се различават от “високите технологии”, които се отнасят само до интензивната научноизследователска и развойна дейност.

Предходна статия

Процедура “Изпълнение на съфинансирани планове за действие за взаимно свързване на иновационните екосистеми”

Следваща статия

Нов списък с общинските обекти, които ще бъдат финансирани с 418 млн. лв.

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

5 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

5 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Филтър