Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Повишена готовност на гражданите при бедствия и кризи”

Процедурата “Повишена готовност на гражданите при бедствия и кризи” (HORIZON-CL3-2022-DRS-01-01) цели да подобри обществената устойчивост към бедствия и кризи чрез повишаване готовността на гражданите, общностите, образователните системи, публичните администрации и бизнеса. Очакваният принос се засяга начините за реагиране и вземане на решения в случай на събитие със спешен характер на индивидуално, обществено и многостепенно ниво.

Процедурата е част от рамковата програма на ЕС “Хоризонт Европа”.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ.

Общият бюджет за поканата възлиза на 10 млн. евро. Ще се спонсорират два проекта, всеки със стойност на допустимите разходи от 5 млн. евро.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица от държавите-членки или от държави, асоциирани с програма “Хоризонт Европа”. Конкретно, такива могат да са организации, представляващи граждани или общности, организации, представляващи практикуващи специалисти (на първа или втора линия), местни власти, частни организации.

Бенефициентите трябва да бъдат част от консорциум, съставен от поне три независими едно от друго юридически лица, регистрирани в различни държави.

Допустими дейности и разходи

Проектните предложения трябва да допринесат за гореспоменатата цел чрез дейности като:

  • Проектиране на действия за готовност;
  • Разработване на ефективни средства за комуникация;
  • Подобряване на системите за ранно предупреждение;
  • Демонстрационни учения;
  • Изграждане на култура на готовност при бедствия;
  • Внедряване на методи за оценка с цел наблюдение и укрепване на готовността за извънредни ситуации.

По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за оборудване, необходимо за изпълнението на дейности по проекта, пътни разходи и ДДС.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за иновации и малки и средни предприятия (EISMEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване, съставен от независими експерти, извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо проектите с най-висок оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси) и по критерии за високи постижения, въздействие и качество и ефективност на изпълнението. Резултатите от оценяването се очакват през февруари 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 23.11.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Предходна статия

Призив за най-добри практики в областта на климата на местно ниво

Следваща статия

Община Асеновград спечели 2 училищни проекта на стойност 224,000 лв.

Сходни статии

30 проекта са постъпили по интервенцията за обучения и информационни събития за земеделски и горски стопани

9 Днес, 18.03.2025 г., от Министерството на земеделието и храните съобщиха, че са подадени 30 проектни предложения по интервенцията II.И.2. “Професионално обучение и придобиване на знания“. Търсената безвъзмездна помощ от тях възлиза на 13,2 млн. […]

42 проекта са подадени по Столичната програма “Социални иновации” за 2025 г.

6 42 са депозираните проекти, които се състезават за безвъзмездни средства до 25 000 лв. по Програма “Социални иновации”. За това съобщиха днес, 18.03.2025 г., от Столична община. Изданието на програмата за 2025 г. бе отворено на […]

Процедура “Сравнителни правни проучвания и периодични публикации” – 2025 г.

7 Процедурата “Сравнителни правни проучвания и периодични публикации” (EUAF-2025-TRAI-04) отвори за кандидатстване на 13.03.2025 г. Общата ѝ цел е да защити финансовите интереси на ЕС като се бори с измамите, корупцията и други незаконни дейности. […]

Вашият коментар

Филтър