Всичко за европейските проекти на едно място

Годишна програма на Европейския фонд за отбрана 2022 г.

Европейският фонд за отбрана е създаден, за да насърчава конкурентоспособността, ефективността и иновационния капацитет на технологичната и индустриалната отбранителна база в ЕС. Той използва съвместните усилия и трансграничното сътрудничество при разработването на отбранителни способности, които отговарят на предизвикателствата пред сигурността, като същевременно укрепва гъвкавостта на веригите за доставки и на веригите за създаване на стойност в областта на отбраната.

Общият бюджет на фонда за целия период 2021-2027 г. възлиза на близо 8 млрд. евро. С тях ще бъдат покрити между 65 и 100% от общата допустима стойност на проектите (освен ако не е упоменато друго в поканите за проектни предложения). За 2022 г. по програмата е определен ресурс от 958,5 млн. евро под формата на безвъзмездни средства, награди, обществени поръчки и смесено финансиране.

Европейският фонд за отбрана се изпълнява чрез годишни работни програми от 2021 до 2027 г. Годишната програма за 2022 г. се позовава на 16 тематични категории действия, които насърчават иновациите в областта на отбраната и действия за координация.

Категории действия

  1. Медицинско осигуряване на отбраната, химическа, биологична, радиологична и ядрена защита, биотехнологични и човешки фактори – 25 млн. евро;
  2. Информационно превъзходство – 70 млн. евро;
  3. Усъвършенствани пасивни и активни сензори – 40 млн. евро;
  4. Кибер пространство – 70 млн. евро;
  5. Космос – 150 млн. евро;
  6. Цифрова трансформация – 50 млн. евро;
  7. Енергийна устойчивост и екологичен преход – 20 млн. евро;
  8. Материали и компоненти – 45 млн. евро;
  9. Въздушни боеве – 149 млн. евро;
  10. Противовъздушна и противоракетна отбрана (не се разглежда през 2022 г.);
  11. Наземна борба – 159 млн. евро;
  12. Защита на силите и мобилност – 30 млн. евро;
  13. Военноморски бой – 130 млн. евро;
  14. Подводна война – 55 млн. евро;
  15. Симулации и обучения – 30 млн. евро;
  16. Разрушителни технологии – 40 млн. евро.

Отворени са и нетематични покани за иновативни МСП за 54,1 млн. евро и други действия за 24,5 млн. евро.

В рамките на тези категории за 2022 г. е предвидено да се обявяват 33 покани за подаване на проектни предложения. Финансират се дейности по генериране и интегриране на знания, проучвания за осъществимост, проектиране на отбранителни продукти, компоненти или технологии, създаване на системни прототипи, тестване, квалификация, сертифициране, повишаване на ефективността на отбранителните продукти и технологии.

Бенефициенти

Бенефициенти по програмата могат да бъдат малки и средни предприятия (МСП), научноизследователски организации, национални координационни звена и др., кандидатстващи в консорциум. Съставът на консорциумите се определя отделно за всяка покана.

Управляващ орган

Управляващият орган  отговаря за ефективното управление и изпълнение на програмата. Европейският фонд за отбрана се управлява от Генерална дирекция “Отбранителна промишленост и космос” (DG DEFIS) към Европейската комисия.

Срок

Дейностите и разходите по годишната програма са допустими за финансиране в рамките на сроковете, упоменати в отделните покани за набиране на проектни предложения.

Кандидатстване

Възможностите за кандидатстване се обявяват своевременно чрез покани за проектни предложения и покани за подаване на оферти, като всяка покана има индивидуални срокове и специфични изисквания.

Предходна статия

Подкрепа за животновъди и пчелари след природни бедствия

Следваща статия

Край на процедура по организация на Търговска мисия с посещение на изложението Munich Fabric Start Autumn/Winter 2022

Сходни статии

За обществено обсъждане: над 10 млн. евро за по-зелен трансграничен регион с Румъния (Покана 6)

8 Днес, 21.03.2025 г., за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по предстоящата процедура (Покана 6) от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. Тя се фокусира върху втория приоритет на програмата […]

До 10 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за финансова грамотност

13 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и финансовата и икономическа грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

До 12 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за медийна и дигитална грамотност

15 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и медийната и цифрова грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

Вашият коментар

Филтър