Днес, 12.09.2022 г., Европейската комисия (ЕК) одобри румънска схема за частично компенсиране на енергийно интензивните дружества за по-високите цени на електроенергията, произтичащи от непреките разходи за емисии в рамките на системата на ЕС за търговия с емисии (EU Emission Trading System – ETS). Схемата е одобрена в съответствие с правилата на ЕС за държавните помощи и е в размер на 1,5 млрд. евро.
Чрез мярката страната цели да намали риска от “изместване на въглеродни емисии”, при който енергоемките компании преместват производството си в страни извън ЕС с по-малко амбициозни политики в областта на климата, което води до увеличаване на емисиите на парникови газове в световен мащаб. Заместник-председателят на ЕК, Маргрете Вестагер, изказа подкрепа от името на ЕК за Румъния в стремежа й към ефективна декарбонизация.
Схемата ще покрие част от повишените цени на електроенергията, които са резултат от въздействието на цените на въглеродните емисии върху разходите за производство на електроенергия (т.нар. “непреки разходи за емисии“), възникнали между 2021 и 2030 г.
От мярката могат да се възползват компании от секторите, определени като рискови по отношение на “изместването на въглеродни емисии” – такива са различни производства, между които на кожени дрехи, алуминий, хартия и картон, мед, цветни метали, полиетилен, чугун, водород и др. Те ще получат частично възстановяване на разходите за непреки емисии, направени през предходната година, като окончателното плащане ще бъде извършено през 2031 г.
Максималният размер на помощта ще бъде равен на 75% от направените разходи за непреки емисии. Размерът на помощта се изчислява въз основа на показатели за ефективност на потреблението на електроенергия, които гарантират, че бенефициентите се насърчават да пестят енергия.