Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Устойчив растеж и изграждане на устойчивост в туризма – овластяване на подкрепата за МСП”

Процедурата “Устойчив растеж и изграждане на устойчивост в туризма – овластяване на подкрепата за малки и средни предприятия (МСП) за осъществяване на двойния преход” (SMP-COSME-2022-TOURSME) бе отворена на 06.09.2022 г. Целта на процедурата е да подкрепи конкурентоспособността на МСП в туризма чрез изграждане на капацитет за екологичен и цифров преход и чрез стимулиране на иновациите.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по Европейската програма “Единен пазар” (SMP) 2021-2027 г. Годишният бюджет за конкретната покана възлиза на 20,5  млн. евро. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.

Минималният размер на помощта за един проект е 2 млн. евро, а максималният 4 млн. евро. Това значи, че ще бъдат спонсорирани поне 5 проекта.

Допустимият интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е между 90 и 100%.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или в асоциирана по програмата “Единен пазар” държава.

По процедурата може да се кандидатства единствено в рамките на транснационален консорциум. Консорциумът трябва да е съставен от минимум 5 и максимум 8 участници от поне 5 различни държави.

Допустими дейности и разходи

Задължително е изпълнението на три дейности:

  • Изготвяне на списък (или сборник) с извлечени поуки и най-добри практики, свързани с нуждите на МСП;
  • Изграждане на капацитет за МСП чрез техническа и финансова помощ и обучения и трансфер на знания;
  • Изграждане на капацитет за местните туристически екосистеми.

По проектите са допустими разходи за възнаграждения, разходи за оборудване, неподлежащ на приспадане ДДС, пътни и дневни разходи.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Изпълнителната агенция за иновации и МСП (EISMEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество (проектиране и изпълнение на проекта и екип и договорености за сътрудничество) и въздействие. Резултатите от оценяването се очакват през април или май 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 30.11.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Проектите трябва да са с продължителност между 24 и 36 месеца.

Предходна статия

Покана по Национална програма „Система за национално стандартизирано външно оценяване“- 2022 г.

Следваща статия

Покана по Национална програма „Ученически олимпиади и състезания“ – 2022/2023 г.

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

2 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

5 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър