На 04.10.2022 г. Европейската комисия (ЕК) прие първия по рода си “План за действие за младежта в контекста на външната дейност на Европейския съюз” за периода 2022—2027 г. (“Youth Action Plan in EU external action”).
Планът се основава на три стълба на действие, които спомагат за очертаване на партньорството на ЕС с младите хора в партньорските държави:
• Партньорство за съвместна работа – целта е да се увеличи участието на младите хора в политиката:
– Младите хора изискват и заслужават всеобхватен подход, гарантиращ съдържателно, приобщаващо и ефективно участие на младежта. ЕС пое ангажимент да засили участието и лидерството на младите хора по света, особено на младите жени и момичетата и младежките активисти и организации на всички равнища на управлението — от националната политика до многостранните форуми и в рамките на процесите на изготвяне на политики на ЕС.
• Партньорство за овластяване – целта е да се помогне на младите хора в борбата с неравенствата и да им предостави уменията и инструментите, от които се нуждаят, за да се развиват пълноценно:
– Младите хора са овластени, когато гласът им се чува и когато се премахват неравенствата, засягащи живота им. ЕС ще продължи да подкрепя трансформирането на образованието по света, не на последно място чрез инвестиции по линия на стратегията Global Gateway, за да подобри достъпа на младите хора до икономически възможности и да засили капацитета им за принос към устойчивото развитие и стимулирането на екологичния и цифровия преход по света, както и за принос към тяхното здраве, психично и физическо благоденствие и достъпа им до сексуално и репродуктивно здраве и права. ЕС ще продължи да обръща специално внимание на децата и младите хора, живеещи в условия на конфликт.
• Партньорство за установяване на контакти – целта е да се насърчат на възможности за младите хора да създават контакти и да обменят виждания с други млади хора по света:
– ЕС се стреми да насърчава младежката мобилност, обмена и изграждането на контакти като съществен аспект на междуличностното измерение на стратегията Global Gateway. Целта е да се постигнат многообразие и приобщаване, като същевременно се обръща специално внимание на социалните и икономическите пречки, цифровото разделение и рисковете, свързани с дезинформацията.
Планът също ще укрепи текущите инициативи и ще стартира нови ключови инициативи, насочени към младите хора по света, включително:
- Инициативата „Младежите и жените в демокрацията“ [40 млн. евро] – целта е да са укрепят правата на младите хора, младежките активисти и ръководените от младежи организации, да им се достъп до обществения и политическия живот. Инициативата ще подкрепя организации на местно равнище и млади активисти в областите на институционалния надзор, борбата с корупцията, гражданското наблюдение на избори, подкрепянето на демократичните реформи, гражданското образование, насърчаването на правото на глас, свободата на сдружаване и събрания и правата на човека.
- Фондът за овластяване на младежта [10 млн. евро] – новата пилотна инициатива ще предоставя пряка финансова подкрепа на ръководени от младежи инициативи в партньорските държави и ще бъде съсредоточена върху изпълнението на целите за устойчиво развитие на местно равнище, по-специално във връзка с околната среда и изменението на климата и приобщаването на уязвимите и маргинализираните младежи.
- Младежката академия Африка—Европа [50 млн. евро] – целта е да се предостави финансова подкрепа за възможности и обмен за формално и информално учене за млади хора, желаещи да подобрят лидерските си умения и да създадат мрежи от хора — двигатели на промяната в Африка.