Според проучване на Българската банка за развитие (ББР) и Националния статистически институт (НСИ) се отчита сериозен ръст в търсенето на финансиране, насочено към спестяване на енергия. Това се дължи на нарасналите цени на енергията, както и на затрудненията в световните вериги за доставки, промените в традиционните доставчици на суровини и енергоносители, и опасенията за световна рецесия.
55% от анкетираните български компании осъзнават необходимостта от финансиране на енергийна ефективност и ВЕИ в контраст с резултатите от миналата година, когато водеща е била нуждата от инвестиции. Спрямо 2021 г. силно нараснал е и интересът към финансиране на иновации – почти двойно до 30,2%. Според повече от половината от анкетирани компании, въвеждането на енергийна ефективност е най-подходящият начин за зелен преход на бизнеса им, а на второ място – обновлението на машини и съоръжения.
Мащабното анкетно проучване на ББР и НСИ цели да установи нагласите на българските компании за зелен преход, тяхната инвестиционна активност и нуждата от кредитиране. Резултатите от него ББР ще използва, за да отговори на потребностите на малкия и среден бизнес и да създаде подходящи нови финансови продукти.
Анкетираните предприятия са били запитани и дали имат подготвена фирмена стратегия или политика за устойчивост и климатична неутралност. Добивната промишленост, производството на електрическа енергия и ВЕИ, както и операциите с недвижими имоти са дали положителен отговор със съответно 100%, 66,7% и отново 66,7% от фирмите. Въпреки това, анкетата показва, че повечето български компании не прилагат международно признати стандарти за управление на околната среда, а намаляването на отпадъците не е сред основните им приоритети.
Друг ключов въпрос касае източниците на финансиране за намаляване на потреблението на енергия или за инвестиции в технологии за повишаване на енергийната ефективност. В това отношение най-търсени са банките – посочени са от 74,3% от запитаните фирми. Повече от половината фирми са отговорили, че предпочитат да се възползват от комбинирани мерки, към които се причисляват и допълнителна информация и консултации.