Всичко за европейските проекти на едно място

Покана за представяне на проектни концепции по трансграничната програма със Северна Македония

Целта на първата покана за представяне на проектни концепции от програмата за трансгранично сътрудничество “ИНТЕРРЕГ VI-A България – Северна Македония” 2021-2027 г. е да допринесе за развитието на привлекателен целогодишен туристически продукт чрез интелигентни и включващи решения.

Идеята на проектните концепции е да обединят заинтересованите страни от България и Северна Македония за създаване на многосекторни партньорства, чрез които да се вземат решения за повишаване на регионалния икономически потенциал в трансграничния регион. Проектните концепции трябва да засягат поне една от четирите области, свързани с туризма:

  • Мобилност и свързаност, вкл. алтернативна мобилност;
  • Брандиране и маркетинг на туристическите продукти в трансграничния регион;
  • Заетост в туристическия сектор, укрепване на връзките между културните и природните обекти и туризма и околната среда;
  • Действия за намаляване на уязвимостта на услугите в туристическия сектор.

Транснационалните проекти следва да включват партньори и от двете държави и да отговорят на общи проблеми и нужди.

Финансиране

Бюджетът по процедурата възлиза на 8,1 млн. евро, като 6,9 млн. евро от средствата се предоставят по линия на два европейски фонда, а останалите 1,2 млн. евро са от националните бюджети на двете държави.

Минималният размер безвъзмездна помощ, която може да получи една проектна идея е 500 000 евро, а максималният – 1 млн. евро. Необходимо е инвестиционният компонент на проекта, представляващ строителни дейности и доставки, да достига поне 60% от общите допустими разходи.

Публичното финансиране по поканата достига 100%, като се прилага режим de minimis*.

Териториален обхват

Програмата обхваща две области в България – Благоевград и Кюстендил и три района в Северна Македония – Североизточен, Източен и Югоизточен.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат органи на местната и регионална власт, микро-, малки и средни предприятия (МСП), НПО, академични, изследователски, обучителни, образователни, социални и културни институции в партньорство.

Минималният брой партньори по един проект е двама – по един от всяка страна на границата, а максималният е без ограничение. Прилага се принципът за водещия партньор**.

Необходимо е всеки от партньорите да е установен в програмната област поне 3 години.

Допустими дейности и разходи

От кандидатите не се изисква подробно описание на проектните дейности поради естеството на проектната концепция. Въпреки това, тематичната насоченост на действията трябва да бъде логично съобразена с целта на проектната идея. Също така, дейностите по поканата трябва да представляват комбинация от инвестиции (т.е. строителни работи и доставки) и “меки дейности” (напр. услуги).

Проектите трябва да демонстрират уместност към спецификите на трансграничния регион, както и е пожелателно да включват целите на политиките на ЕС в областта на цифровизацията и екологията.

По проектите допустими са разходи за персонал (до 20% от общите допустими разходи), пътувания и настаняване (до 5% от общите допустими разходи за персонал), офис и администрация (до 15% от общите допустими разходи за персонал), външни услуги, оборудване, строителство и разходи за подготовка на проекта (само ако общата търсена безвъзмездна помощ по проекта надвишава 12 000 евро). Не се допуска закупуването на земя и сгради.

Оценяване 

Кандидатурите се оценяват първо за административната им допустимост и след това по критерии за уместност на проекта, уместност на партньорството и зрялост на проектната идея.

Резултатите от оценяването се очакват през октомври, а през ноември ще отвори приемът за пълните проектни предложения.

Срок

Продължителността на проектите е до 24 месеца.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 24.07.2023 г., 17 ч. (източноевропейско време). Кандидатстването се осъществява изцяло онлайн чрез системата Jems.


* Режим de minimis – режим на държавни помощи, при който максималният размер на помощта за един бенефициент не може да надхвърля 300 000 евро за период от три бюджетни години.

** Всеки проект се управлява от един водещ партньор, който е отговорен за подготовката и подаването на формуляра за кандидатстване. Той поема пълната отговорност за управлението, комуникацията, изпълнението и координацията между партньорите по проекта и носи правна отговорност за цялото партньорство. Също така, водещият партньор осъществява връзка между проекта и управляващия орган на програмата.

Предходна статия

Покана за представяне на проектни концепции по трансграничната програма с Турция

Следваща статия

Български производители с възможност за участие в бизнес делегация до Индия

Сходни статии

До 5 млн. евро за проект в подкрепа на устойчивата европейска музикална екосистема

5 Процедурата “Музиката движи Европа” (CREA-CULT-2024-MME) отвори за кандидатстване на 03.12.2024 г. Целта ѝ е да подкрепи зеления преход и екологичната устойчивост на европейската музикална екосистема. Ще бъде финансиран един проект на консорциум, който да […]

14,5 млн. евро стават достъпни за изграждане на капацитет в областта на младежта по “Еразъм+” за 2025 г.

6 Вчера, 05.12.2024 г., отвориха 4 покани на тема “Изграждане на капацитет в областта на младежта” (ERASMUS-YOUTH-2025-CB), част от програмата на ЕС за образование, обучение, младеж и спорт – “Еразъм+”. Поканите са насочени към различни […]

Процедура “Европейска младеж заедно” – 2025 г.

11 Процедурата “Европейска младеж заедно” (ERASMUS-YOUTH-2025-YOUTH-TOG) отвори за кандидатстване днес, 05.12.2024 г. Тя ще финансира проекти, които създават мрежи за регионални партньорства с участието на младежи от цяла Европа – държавите-членки на ЕС и асоциираните […]

Филтър