Целта на първата покана за представяне на проектни концепции от програмата за трансгранично сътрудничество “ИНТЕРРЕГ VI-A България – Северна Македония” 2021-2027 г. е да допринесе за развитието на привлекателен целогодишен туристически продукт чрез интелигентни и включващи решения.
Идеята на проектните концепции е да обединят заинтересованите страни от България и Северна Македония за създаване на многосекторни партньорства, чрез които да се вземат решения за повишаване на регионалния икономически потенциал в трансграничния регион. Проектните концепции трябва да засягат поне една от четирите области, свързани с туризма:
- Мобилност и свързаност, вкл. алтернативна мобилност;
- Брандиране и маркетинг на туристическите продукти в трансграничния регион;
- Заетост в туристическия сектор, укрепване на връзките между културните и природните обекти и туризма и околната среда;
- Действия за намаляване на уязвимостта на услугите в туристическия сектор.
Транснационалните проекти следва да включват партньори и от двете държави и да отговорят на общи проблеми и нужди.
Финансиране
Бюджетът по процедурата възлиза на 8,1 млн. евро, като 6,9 млн. евро от средствата се предоставят по линия на два европейски фонда, а останалите 1,2 млн. евро са от националните бюджети на двете държави.
Минималният размер безвъзмездна помощ, която може да получи една проектна идея е 500 000 евро, а максималният – 1 млн. евро. Необходимо е инвестиционният компонент на проекта, представляващ строителни дейности и доставки, да достига поне 60% от общите допустими разходи.
Публичното финансиране по поканата достига 100%, като се прилага режим de minimis*.
Териториален обхват
Програмата обхваща две области в България – Благоевград и Кюстендил и три района в Северна Македония – Североизточен, Източен и Югоизточен.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат органи на местната и регионална власт, микро-, малки и средни предприятия (МСП), НПО, академични, изследователски, обучителни, образователни, социални и културни институции в партньорство.
Минималният брой партньори по един проект е двама – по един от всяка страна на границата, а максималният е без ограничение. Прилага се принципът за водещия партньор**.
Необходимо е всеки от партньорите да е установен в програмната област поне 3 години.
Допустими дейности и разходи
От кандидатите не се изисква подробно описание на проектните дейности поради естеството на проектната концепция. Въпреки това, тематичната насоченост на действията трябва да бъде логично съобразена с целта на проектната идея. Също така, дейностите по поканата трябва да представляват комбинация от инвестиции (т.е. строителни работи и доставки) и “меки дейности” (напр. услуги).
Проектите трябва да демонстрират уместност към спецификите на трансграничния регион, както и е пожелателно да включват целите на политиките на ЕС в областта на цифровизацията и екологията.
По проектите допустими са разходи за персонал (до 20% от общите допустими разходи), пътувания и настаняване (до 5% от общите допустими разходи за персонал), офис и администрация (до 15% от общите допустими разходи за персонал), външни услуги, оборудване, строителство и разходи за подготовка на проекта (само ако общата търсена безвъзмездна помощ по проекта надвишава 12 000 евро). Не се допуска закупуването на земя и сгради.
Оценяване
Кандидатурите се оценяват първо за административната им допустимост и след това по критерии за уместност на проекта, уместност на партньорството и зрялост на проектната идея.
Резултатите от оценяването се очакват през октомври, а през ноември ще отвори приемът за пълните проектни предложения.
Срок
Продължителността на проектите е до 24 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 24.07.2023 г., 17 ч. (източноевропейско време). Кандидатстването се осъществява изцяло онлайн чрез системата Jems.
* Режим de minimis – режим на държавни помощи, при който максималният размер на помощта за един бенефициент не може да надхвърля 300 000 евро за период от три бюджетни години.
** Всеки проект се управлява от един водещ партньор, който е отговорен за подготовката и подаването на формуляра за кандидатстване. Той поема пълната отговорност за управлението, комуникацията, изпълнението и координацията между партньорите по проекта и носи правна отговорност за цялото партньорство. Също така, водещият партньор осъществява връзка между проекта и управляващия орган на програмата.
2 коментара