Предложените от Министерството на образованието и науката (МОН) 21 национални програми за развитие на образованието бяха приети днес /31.05.2023 г./ от Министерски съвет. Бюджетът им възлиза на 230 млн. лв., като по думи на министъра на образованието и науката проф. Сашо Пенов, по-голямата част от тях са изпълнявани през изминалата година и имат доказана ефективност.
Две от програмите са нови – това са “България- образователни маршрути” и “Неразказаните истории на българите”. Първата от тях замества приключилата “Отново заедно”. Новата “България- образователни маршрути” е свързана с образователния процес и ще даде възможност получените в училище знания да се надградят с посещения на обекти на място. Включени са посещения на различни забележителности от пет тематични направления:
- история и археология;
- география и икономика;
- биология, биоразнообразие и екология;
- изкуства, архитектура и литература;
- етнография, фолклор и занаяти.
Образователните пътувания ще се организират от училищата и ще са с продължителност между 2 и 5 дни. Ще могат да кандидатстват държавни, общински, частни и духовни училища, както и български неделни училища в чужбина.
Другата нова програма – “Неразказаните истории на българите” – има идеята да активизира дейности в българските държавни и неделни училища в чужбина. По този начин се очаква да се даде възможност на местните български общности в чужбина да изследват български източници, български родови корени, с което да утвърдят българската си идентичност и самосъзнание.
Важен акцент за следващата учебна година е популяризирането на иновациите, информира проф. Пенов. Поради тази причина училищата и детските градини ще бъдат подкрепяни финансово за осигуряване на информационни и комуникационни технологии (ИКТ). Предвиждат се и обучения:
- по програма “Информационни и комуникационни технологии в системата на предучилищното и училищното образование” като нов елемент е предвидено обучение на ученици за безопасно използване на интернет;
- по програма “Квалификация на педагогическите специалисти” се предвижда продължаваща квалификация на учители, директори и други педагогически специалисти в областта на киберсигурността и безопасността в интернет;
- подкрепа за обучение по програмиране, за повишаване на компетентностите по ИКТ и създаването на условия за дигитално професионално образование и обучение в сътрудничество с университети и с работодатели;
- осигуряване на достъп на всички 265 общини до Информационната система за реализация на Механизма (ИСРМ), чрез която се работи за обхващане и оставане в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст.
Стана ясно, че ще се предоставя финансиране за създаване и обновяване на учебни кабинети, класни стаи и стаи за занимания по интереси, и за изграждане на площадки за обучение по безопасност на движението по пътищата. И при детските градини са планирани иновативни практики, а при професионалните училища – дейности за модернизиране на материалната база.
Ето и списък с всички програми:
- Национална програма “Система за национално стандартизирано външно оценяване”;
- Национална програма “Ученически олимпиади и състезания”;
- Национална програма “Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда”;
- Национална програма “Хубаво е в детската градина”;
- Национална програма “Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в системата на предучилищното и училищното образование”;
- Национална програма “Квалификация на педагогическите специалисти”;
- Национална програма “Заедно за всяко дете”;
- Национална програма “Оптимизиране на вътрешната структура на персонала”;
- Национална програма “Иновации в действие”;
- Национална програма “Учебници, учебни комплекти и учебни помагала”;
- Национална програма “Подпомагане на общините за образователна десегрегация”;
- Национална програма “Без свободен час”;
- Национална програма “Роден език и култура зад граница”;
- Национална програма “Професионално образование и обучение”;
- Национална програма “Подкрепа за личностно развитие на децата и учениците”;
- Национална програма “Обучение за ИТ умения и кариера”;
- Национална програма “Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти”;
- Национална програма “Неразказаните истории на българите”;
- Национална програма “България – образователни маршрути”;
- Национална програма “Заедно в изкуствата и в спорта”;
- Национална програма “Изучаване и съхраняване на традициите и историята на българската армия”.