Днес, 06.12.2023 г., бяха отворени 12 покани по програма “Хоризонт Европа” за научноизследователски инфраструктури на стойност 221,5 млн. евро.
“Научноизследователски инфраструктури” компонент на “Хоризонт Европа”, който цели да допринесе за консолидирането и оптимизирането на интегрирана екосистема от национални и общоевропейски научноизследователски инфраструктури. Те следва да спомогнат за създаването на фундаментални знания, внедряването на технологии и изпълнението на политиките на ЕС за отворена наука.
Изследователските инфраструктури включват достъп до персонализирани, мултидисциплинарни и ориентирани към въздействието научноизследователски лаборатории, научно оборудване и технологии, ресурси от данни, изчислителни инструменти и комуникационни мрежи. Те са насочени към предизвикателства в здравеопазването, прехода към екологично и цифрово бъдеще и разработването на новаторски технологии.
Поканите са в рамките на следните три направления:
Разработване, консолидиране и оптимизиране на европейския пейзаж на научноизследователските инфраструктури и запазване на водещата роля на ЕС в световен мащаб (INFRADEV)
Отворени са 3 покани, свързани с теми като засилване на двустранното сътрудничество с Африка в областта на научноизследователските инфраструктури, разработване на концепция за научноизследователска инфраструктура и консолидиране на структурата на научноизследователските инфраструктури. Бюджетът на поканите възлиза на 23 млн. евро.
Поканите са достъпни тук.
Осигуряване на оперативна, отворена и FAIR* екосистема EOSC** (INFRAEOSC)
Отворени са 5 покани на теми като разработване на инфраструктура за дългосрочен достъп и съхранение на EOSC, иновативни и приспособими услуги за обмен на EOSC, създаване на мрежа от обединени и надеждни хранилища на EOSC и др. Бюджетът на поканите възлиза на 61 млн. евро.
Поканите са достъпни тук.
Научно оборудване, инструменти и методи от следващо поколение и усъвършенствани цифрови решения (INFRATECH)
Отворени са 4 покани на теми, сред които цифрови близнаци за моделиране на сложни явления с помощта на AR/VR, нови цифрови близнаци за Destination Earth, научноизследователска и развойна дейност за следващото поколение научни инструменти и др. Бюджетът им възлиза на 137,5 млн. евро.
Поканите са достъпни тук.
В рамките на миналогодишния прием по компонент “Научноизследователски инфраструктури” успеваемостта е близо 54%.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 12.03.2024 г.
* FAIR – абревиатура от откриваема, достъпна оперативна съвместимост и повторна използваемост.
** EOSC – European Open Science Cloud – Облак за европейска за отворена наука.
1 коментар