Втората покана по проекта “REINFORCING” за отворени и отговорни научни изследвания и иновации отвори днес, 27.03.2024 г. Тя цели да осигури безвъзмездно финансиране за европейски организации, които не са прилагали подхода за отворени и отговорни научни изследвания и иновации (т.нар. ORRI) и да ги подкрепи в начинанието им.
Настоящата покана ще подкрепи проекти, свързани със засилването на подхода ORRI на Балканите (т.е. Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Косово, Черна гора, Северна Македония, Румъния, Сърбия и Словения). Дейностите трябва да спазват изискванията за отворена наука на програма “Хоризонт Европа”. От финансираните проекти се очаква да публикуват поне един ресурс (или инструмент) за отворени и отговорни научни изследвания и иновации, който да бъде включен в онлайн платформата REINFORCING.
Поканата се реализира по проекта “REINFORCING“, който подкрепя организации и институции в Европа да преминат към нова парадигма, при която отговорността и откритостта са двигател на процесите на научни изследвания и иновации. Проектът се финансира по програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и включва 13 партньори от 7 страни.
Финансиране
Бюджетът на настоящата процедура възлиза на 480 000 евро. Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ.
Максималният размер на помощта за един проект е 60 000 евро. Предвидено е да бъдат спонсорирани 8 проекта.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат висши училища, изследователски центрове и др. Те трябва да са от държави-членки или от асоциирани по “Хоризонт Европа” държави.
Кандидатстването е в консорциуми от минимум 2 организации. Поне една от тях трябва да бъде от балканска държава (т.е. Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Косово, Черна гора, Северна Македония, Румъния, Сърбия и Словения).
Допустими дейности и разходи
Основната задача на проектите е да проведат дейности, които представят подхода ORRI в организациите-бенефициенти, от което да последва по-добро разбиране и приемане на ORRI в организациите.
Проектите следва да адресират някое от следните 3 предизвикателства:
- Подпомагане на по-доброто разбиране за ORRI и подкрепа за изследователите да предвидят компонентите на ORRI, които биха могли да приложат – разширяване на възможностите на изследователския персонал в институциите за разбиране и прилагане на ORRI, за да може да се провеждат изследователски дейности, които са в съответствие с обществените нужди;
- Разработване на благоприятни условия на институционално ниво, които биха могли да мотивират изследователите да практикуват повече ORRI – стимулиране на отворените и отговорни дейности в областта на научните изследвания и иновациите, което да доведе до институционална подкрепа за вътрешни дейности с обществено въздействие;
- Укрепване на взаимоотношенията в рамките на екосистемите за научни изследвания и иновации, изграждане на мостове между изследователите и други участници (напр. частния сектор, гражданското общество, политици и др.) – отваряне на кандидатстващата институция към други участници в местната екосистема.
Примерни дейности могат да бъдат:
- Въвеждащи семинари за изследователския персонал по теми, свързани с ORRI;
- Програми за наставничество на младши изследователски персонал по теми, свързани с ORRI;
- Работни срещи с опитни институции в областта на ORRI с цел обмяна на опит, добри практики и научени уроци;
- Създаване на бюро за помощ по ORRI в рамките на кандидатстващите институции за изследователите, които се нуждаят от помощ, напр. изследователска етика, аспекти на пола и многообразие или гражданско участие;
- Идентифициране на пропуските по отношение на ORRI в рамките на институциите и разработване на нови вътрешни правила или настройки за тяхното преодоляване;
- Организиране на семинари и събития за създаване на мрежи за насърчаване на сътрудничеството между изследователите и други участници от местната екосистема.
Ще се покриват разходи за възнаграждения на персонал, оборудване, консумативи и др. стоки и услуги. Допустими са и непреки разходи в размер до 25% от стойността на преките допустими такива.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от партньорите по проекта “REINFORCING”. Проектните предложения ще се оценяват от по трима външни експерти по критерии за високи постижения (цели, нужди и подход), въздействие (промени, които следва да бъдат постигнати) и изпълнение (дейности).
Резултатите от оценяването ще станат в рамките на 1 месец след крайния срок.
Срок
Продължителността на проектите е до 12 месеца (от септември 2024 г. до август 2025 г.).
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 30.05.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.