Основната покана за иновации за 2025 г. на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за градска мобилност – EIT Urban Mobility – бе отворена на 04.04.2024 г. Тя цели да подкрепи иновационни проекти, близки до пазара, които разрешават предизвикателства в областта на мобилността, пред които са изправени европейските градове. Търсените проекти са в областта на три теми (за всяка, от които се кандидатства отделно):
- Тема 1: Градска логистика;
- Тема 2: Електрификация на транспорта и алтернативни горива;
- Тема 3: Обществен транспорт.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по линия на европейската програма “Хоризонт Европа”. Бюджетът възлиза на 8 млн. евро, като от него по 2,5 млн. евро са за Теми 1 и 2 и 3 млн. евро са за Тема 3.
Размерът на безвъзмездната помощ за един проект е между 250 000 и 500 000 евро. Очаква се по всяка от темите да бъдат финансирани до 5-6 проекта.
Бенефициентите трябва да направят собствен финансов принос от поне 35% от общия бюджет на проекта си. Насърчава се и по-голям собствен принос.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат юридически лица от държавите-членки на ЕС и в държави, асоциирани по програмата “Хоризонт Европа”. Те включват малки и средни предприятия (МСП), университети, изследователски и технологични организации, градове, големи предприятия и др.
Кандидатства се в консорциум, съставен от минимум трима независими партньори от поне две различни държави. Изискванията за консорциумите са да включват поне:
- Един търговски партньор, който е водещ заявител за комерсиализация и отговаря за механизма за финансова устойчивост;
- Двама демонстрационни домакини, които са от различни допустими държави и където ще бъде демонстрирано предложеното решение. Това могат да бъдат градове, общински власти, компании на обществения транспорт, частни компании, предлагащи услуги за мобилност на градовете и др.
Насърчават се кандидатури на представители от държавите от Регионалната схема за иновации (RIS), в т.ч. и България. Те ще могат да се ползват от преференциални условия, например по-ниско изискване за собствен принос по проекта (25%) и др.
Допустими дейности и разходи
По процедурата ще се подкрепят проекти, които са близки до пазара. Те следва да разработят и тестват нови решения в реални демонстрации и да постигнат търговска жизнеспособност до края на проекта. Необходимо е да се докаже, че решението, което ще бъде пилотирано, успешно е достигнало минимално TRL 6*.
В тематично отношение, проектите могат да включват дейности за:
- Градска логистика: планиране и експлоатация на транспорта и дистрибуцията на стоки в градските райони, вкл. строителство, доставка на насипни товари и управление на отпадъците;
- Електрификация на транспорта и алтернативни горива: внедряване на решения за нулеви емисии и чиста енергия, които декарбонизират градския транспорт;
- Обществен транспорт: планиране и експлоатация, вкл. подобряване на потребителския опит, на споделени транспортни услуги (автобуси, трамваи, метро, влакове и др.), достъпни за ползване от широката общественост.
Ще се покриват разходи за персонал, подизпълнители, разходи за пътуване и настаняване, амортизация на оборудване, консумативи и др. Непреките разходи ще се покриват на 25% от преките допустими такива.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от ЕИТ. Проектите ще се оценяват от трима независими експерти, а вътрешен комитет ще вземе финално решение. Критериите за оценка са четири – стратегическо съответствие (принос към целите на EIT Urban Mobility, съвпадение със съответната тема и потенциал за въздействие), високи постижения, въздействие и качество и ефективност на изпълнението. Одобрените предложения ще трябва да преминат и етап на прослушване през септември.
Резултатите от оценяването се очакват през октомври 2024 г.
Срок
Продължителността на проектите е до 12 месеца със стартова дата ноември-декември 2024 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 04.06.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на ЕИТ.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда.