Процедурата “Подкрепа за създаване на благоприятна среда за защита на лицата, подаващи сигнали за нередности” (CERV-2024-CHAR-LITI-WHISTLE) отвори на 23.04.2024 г. Тя е част от серия покани с фокус върху защитата, промотирането и повишаването на осведомеността относно фундаменталните права, върху подкрепата за тяхното прилагане, както и последващото подсилване на ценностите на ЕС и върховенството на закона.
Настоящата покана ще финансира проекти, които подкрепят и защитават лицата, подаващи сигнали за нередности (т.нар. whistleblowers), и изграждат капацитет на националните органи и практикуващите юристи за осигуряване на адекватни правни средства за защита на тези лица.
Поканата се основава на ефективното прилагане на Директивата за защита на лицата, подаващи сигнали за нередности (Директива (ЕС) 2019/1937). В нея се предвижда задължение за създаване на вътрешни и външни канали за докладване, строго задължение за запазване на поверителността на докладващото лице, както и високи стандарти за защита от ответни действия и правни средства за защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения, които докладват за нарушения на правото на ЕС в широк кръг ключови области.
Проектите могат да бъдат с национален или с транснационален характер, като приоритетни са вторите.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на еднократни безвъзмездни суми по европейската програма “Граждани, равенство, права и ценности” 2021-2027 г. (CERV). Бюджетът на поканата възлиза на 2 млн. евро.
Минималният размер на безвъзмездната помощ за един проект е 75 000 евро, а максималният е без ограничение. Безвъзмездните средства ще покриват допустимите разходи на 90%.
Очаква се да бъдат финансирани до 26 проекта.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат частни организации с нестопанска цел (самостоятелно или като водещи партньори), а също и организации с нестопанска цел (публични или частни) и стопански организации – като партньори. Кандидатите следва да се регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава, асоциирана по програма CERV.
Допустими дейности и разходи
Допустимите дейности включват:
- Дейности за изграждане на капацитет за подобряване на ефективното прилагане на действащите национални закони, с които се транспонира Директивата за защита на лицата, подаващи сигнали за нередности;
- Дейности и инструменти за повишаване на осведомеността и комуникация относно разбирането на обществеността за националните закони, транспониращи Директивата;
- Аналитични дейности като събиране на данни за сигналите на лицата, подаващи сигнали, и за случаите на репресии, разработване на показатели за ефективно регистриране на случаите и изследвания;
- Дейности за взаимно обучение и дейности, насочени към обмен на добри практики за ефективно прилагане на Директивата;
- Дейности за укрепване и улесняване на сътрудничеството между националните, регионалните и местните органи и организациите на гражданското общество в областта на защитата на лицата, подаващи сигнали за нарушения.
Проектите следва да отчитат перспективата за равнопоставеност на половете и недискриминацията при проектирането и изпълнението си.
Ще се покриват разходи за персонал, пътуване и настаняване, амортизация на оборудване, невъзстановим ДДС, както и непреки разходи – до 7% от стойността на преките такива.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA).
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). Проектите се оценяват по критерии за уместност, качество и въздействие. Резултатите от оценяването се очакват през март 2025 г.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 18.09.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.
Проектите могат да имат продължителност между 12 и 24 месеца.