Процедурата “Enterprise Europe Network” (SMP-COSME-2024-EEN-01) отвори за кандидатстване на 25.04.2024 г. Тя цели да осигури функционирането на мрежата “Enterprise Europe Network” (EEN) в периода от 01.07.2025 г. до 31.12.2028 г. За целта по поканата ще се подбират консорциуми, които да съставляват мрежата.
В проектните си предложения кандидатите трябва да определят своя стратегически подход, да обяснят как ще се справят с поставените изисквания и да предложат специфични дейности.
EEN има ролята да подкрепя европейските малки и средни предприятия (МСП) да въвеждат иновации, да растат и да увеличават мащаба си на единния пазар и извън него. Мрежата е съставена от сътрудничещи си организации в подкрепа на бизнеса на регионално ниво, като идеята е да бъдат покрити всички региони на ЕС. Услугите на мрежата трябва да интегрират аспектите на екологичност, растеж, устойчивост и цифровизация.
Финансиране
Подкрепата по процедурата е под формата на безвъзмездна финансова помощ по Европейската програма “Единен пазар” (SMP) 2021-2027 г. Бюджетът на поканата възлиза на 182,5 млн. евро.
Общите средства се разпределят пропорционално за всяка от допустимите държави. Бюджетът за България е в размер на 2,5 млн. евро. У нас ще бъдат финансирани до 2 проекта.
Разходите за допълнителна координация и нетуъркинг дейности ще се покриват на 100%, а тези за останалите разходи – до 60%.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица, които са регистрирани в държавите-членки на ЕС и в Исландия, Норвегия, Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Северна Македония, Сърбия, Турция и Украйна. Такива могат да бъдат например организации в подкрепа на бизнеса (индустриални асоциации, експортни агенции, търговски камари, клъстърни организации и др.), организации с доказан опит в ресурсната ефективност и услугите за кръговост, организации за насърчаване на търговията, регионални агенции за развитие, агенции за иновации, изследователски организации, фондации и др.
Те следва да кандидатстват в консорциуми, съставени от минимум 2 организации от една географска зона. Допускат се и трансрегионални консорциуми.
Едно проектно предложение следва да покрива региони на административно ниво NUTS-1 (за България те са два – Северна и Източна България и Югозападна и Южна централна България). Индивидуалните членове на консорциумите могат да предоставят услуги на по-малки административно-географски зони като NUTS-2.
Допустими дейности и разходи
Задължителните дейности по проектите включват:
- Предоставяне на услуги с добавена стойност на клиентите;
- Популяризиране на мрежата и комуникация;
- Развитие на мрежата и изграждане на капацитет;
- Координация на мрежата и управление на качеството;
- Управление на проекти (вкл. координация на консорциуми).
Експертизата на консорциумите следва да се изразява най-вече в подкрепа за интернационализация на МСП, консултантски услуги за единния пазар, подкрепа за иновациите в МСП, консултации относно достъпа до финансиране, както и услуги в подкрепа на екологичността, растежа, устойчивостта и цифровизацията на МСП.
По проектите са допустими разходи за възнаграждения, разходи за амортизация на оборудване, пътни и дневни разходи, както и непреки разходи – до 25% от стойността на преките такива.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Изпълнителната агенция за иновации и МСП (EISMEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество (дизайн и изпълнение на проекта и екип и сътрудничество) и въздействие.
Резултатите от оценяването се до два месеца след съответния краен срок.
Срок
Продължителността на проектите следва да бъде 42 месеца – от 01.07.2025 г. до 31.12.2028 г.
Поканата има два крайни срока за подаване на проектни предложения – първият е 19.09.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време), а вторият е 04.02.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Вторият краен срок ще бъде предназначен за региони, които не са били покрити, както и за страни извън ЕС, които са стартирали преговори за асоциация след първия краен срок. Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Eвропейската комисия Funding and tenders.