Отворената покана на XR4ED ще подкрепи разработки и пилотни проекти, които създават и валидират нови решения, базирани на разширена реалност (XR), в ключови области на образованието. Поканата е разделена в две направления:
- За Разработчици – целта е да бъде обогатена платформата XR4ED чрез разработване на нови решения и допълнителни компоненти;
- За Пилотни проекти – задачата е да се проведат пилотни проекти за крайни потребители, насочени към внедряването и персонализирането на решенията XR4ED, както и да се демонстрира внедряването на XR технологиите в образователна среда.
Независимо от направлението, проектите следва да изберат някоя от тематичните области на поканата, към която да се ориентират:
- Виртуални учебни пътувания;
- Създаване и проучване на съдържание;
- Осъзнаване на предизвикателствата, свързани с изменението на климата и биоразнообразието;
- Обучение на млади специалисти и повишаване на квалификацията;
- Дистанционно и смесено обучение;
- Приобщаване и достъпност.
Проектът XR4ED се реализира от 11 партньори от 8 държави, сред които Гърция, Румъния, Германия, Франция и др. Проектът си поставя за цел да създаде европейска референтна платформа за обучение с XR, която да осигури единна точка за достъп до съществуващите решения.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага с бюджет от 4,6 млн. евро.
Подкрепата е под формата на еднократни суми. Максималният размер на помощта за един проект е 230 000 евро. Ще бъдат подкрепени общо 20 проекта – по 10 за всяко направление.
Размерът на търсените средства трябва да бъде равен на размера на общите проектни разходи.
Бенефициенти
Разработчици
Могат да кандидатстват стартиращи предприятия, малки и средни предприятия (МСП) и дружества със средна пазарна капитализация (mid-caps) – самостоятелно или като водещи партньори в консорциум. В един консорциум могат да участват 2 или 3 организации, като освен изброените партньори могат да бъдат и университети, организации за професионално образование и обучение (ПОО) и НПО.
Пилотни проекти
Могат да кандидатстват само консорциуми от 2 или 3 организации. Водещи партньори могат да бъдат стартиращи предприятия, МСП и mid-caps. Останалите партньори могат да бъдат университети, организации за ПОО и НПО.
Всички организации трябва да са регистрирани в държави-членки на ЕС или страни, асоциирани по “Хоризонт Европа”.
Допустими дейности и разходи
Дейностите по проектите трябва да са свързани с по-нататъшното усъвършенстване на ранни прототипи на XR образователните решения (TRL 4*) до готов за пазара продукт (TRL 6). Освен финансова подкрепа, на бенефициентите ще се предоставя и техническа помощ, семинари, специализирани консултации за растеж и мониторинг на напредъка.
Пилотните проекти трябва да тестват XR решенията в различни образователни среди, като ангажират крайни потребители като училища, гимназии, университети, учители, ученици, родители и институции за ПОО.
Финансираните проекти трябва да отговарят на отворени стандарти (напр. WebXR, OpenXR) и да публикуват резултатите си в Европейския каталог на решенията XR4ED.
Допустимите преки разходи включват разходи за възнаграждения, пътни разходи и разходи за настаняване, амортизация на оборудване (само за Пилотни проекти) и закупуване на др. стоки и услуги. Разходите за външни услуги не са допустими. Непреките разходи ще се покриват на 25% от стойността на допустимите преки такива.
Управление
Процедурата се управлява от партньорите по проекта “XR4ED”. Всяко проектно предложение ще се оценява от двама външни експерти по критерии за иновативност, въздействие, възпроизводимост и изпълнение. С най-висока тежест е вторият критерий.
Резултатите от оценяването се очакват през септември 2024 г., а проектите ще стартират през октомври.
Срок
Максималната продължителност на проектите е 12 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 03.07.2027 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява от тук.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 4 – Технология, валидирана в лаборатория; TRL 5 – Технология, валидирана в релевантна среда; TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда.