15.05.2024 г., 16:30 ч. е крайният срок за подаване на проектни предложения по процедурата “Разработване на иновации в предприятията” (BG16RFPR001-1.001), част от Програма “Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г. (ПКИП). За това напомниха днес /08.05.2024 г./ от Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” (ГД ЕФК) към Министерството на иновациите и растежа.
Припомняме, че “Разработване на иновации в предприятията” бе отворена за кандидатстване в средата на януари. Процедурата разполага с бюджет в размер на 127 млн. лв. и ще подпомага микро-, малки и средни предприятия, малки дружества със средна пазарна капитализация и големи предприятия. Проектите следва да попадат в някоя от петте тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация (ИСИС):
- Информатика и ИКТ;
- Мехатроника и микроелектроника;
- Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии;
- Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии;
- Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика.
Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ е 50 000 лв., а максималният е 250 000 лв. за микропредприятия, 400 000 лв. за малки предприятия и 500 000 лв. за средни предприятия, малки дружества със средна пазарна капитализация и големи предприятия. Процентът публично финансиране достига 60%.
Ще се допускат три типа дейности:
- Извършване на изследвания, изпитвания, измервания и валидиране за продуктови или производствени иновации;
- Създаване и тестване на прототипи и пилотни линии, свързани с продуктови или производствени иновации;
- Защита на индустриална собственост и ползване на експертна помощ.
Дейности 1 и 2 ще могат да се извършват самостоятелно, а дейност 3 следва да бъде в комбинация с някоя от тях. Поставено е условие разработената иновация да отговаря минимум на TRL 6*. Ще се финансират единствено проекти, които разработват продуктова или процесова иновация, насочена към производство на стоки и предоставяне на услуги.
Ще се допускат разходи за възнаграждения, амортизация на дълготрайни материални активи, амортизация на сгради и помещения, разходи за външни услуги, разходи за материали и консумативи, разходи за защита на индустриална собственост (до 20 000 лв.).
По-подробна информация за условията за кандидатстване е достъпна тук.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда; TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда; TRL 8 – Завършена и сертифицирана система; TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.