Втората покана на “GreenSME” отвори днес, 15.05.2024 г. Тя ще подкрепи малки и средни предприятия (МСП) в производството по изпълнението на проекти за устойчивост. За целта МСП трябва първо да проведат оценка на устойчивостта си и да изготвят план за действие (т.нар. ASAP). Проектните предложения за устойчивост следва да са изградени въз основа на препоръките от готовия ASAP.
През целия процес производствените МСП ще бъдат подкрепяни от Акредитирани доставчици на устойчивост и технологии.
Проектът “GreenSME” включва партньори от 6 държави, включително Чехия, Ирландия, Испания, Германия и др. Той цели да укрепи капацитета на МСП за внедряване на съвременни технологии, за да станат те конкурентоспособни и климатично неутрални чрез дейности за повишаване на квалификацията и преквалификацията на работниците, устойчива производствена промишленост с по-голяма адаптивност и устойчивост др.
Финансиране
Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. и разполага с бюджет в размер на 2,2 млн. евро.
Подкрепата е под формата на безвъзмездна финансова помощ – еднократни суми. Един проект може да получи до 35 000 евро – 10 000 евро за производственото МСП и до 25 000 евро за доставчиците (макс. двама в един проект) на устойчивост и технологии.
Ще бъдат подкрепени около 65 проекта.
Не се изисква собствено финансиране.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат микро- и МСП в производството. Акредитираните доставчици на устойчивост и технологии също трябва да попадат в категория МСП. И двата типа компании трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в асоциирана по “Хоризонт Европа” държава.
Производственото МСП-кандидат трябва да се групира с един или двама акредитирани доставчици на устойчивост и технологии. Списък с регистрираните доставчици е достъпен тук. На същия линк могат да се регистрират и нови доставчици в срок до 31.05.2024 г.
Стъпките пред кандидатстващото производствено МСП са:
- Регистрация на сайта на GreenSME;
- Подаване на заявление за изготвяне на ASAP до 24.07.2024 г.;
- Провеждане на оценка на устойчивостта на предприятието – до 01.07.2024 г.;
- Групиране с доставчици;
- Подаване на проектно предложение за финансиране.
Допустими дейности
Проектите трябва да са насочени към постигане на значително подобряване на устойчивостта на производствените МСП. Това може да обхваща прилагането на съвременни технологии (интернет на нещата, индустриални данни, усъвършенствано производство, роботика, 3D печат, блокчейн технологии, изкуствен интелект), теми, свързани със социалните иновации (преглед на бизнес модела, определяне на уменията на работниците) и теми, свързани с околната среда. Пълен списък с възможните теми е достъпен тук (стр. 6-10).
Допустимите дейности включват проучване на осъществимостта, създаване на прототипи, пилотно тестване, демонстрация, използване на съоръжения за тестване, тестване на ИТ решения, консултации и наставничество.
Оценяване
Проектните предложения се оценяват от по двама независими експерти по критерии за високи постижения, въздействие и изпълнение. С най-висока тежест е критерият за въздействие.
Резултатите от оценяването ще станат ясни до 11.10.2024 г., а проектите ще могат да стартират през ноември.
Срок
Продължителността на проектите е до 6 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 31.07.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява от тук.