Постоянно отворената покана за финансиране на старт-ъпи “Accelerate 2024” на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за производство – EIT Manufacturing – отвори днес, 27.05.2024 г. Тя ще финансира стартиращи (старт-ъпи) и разрастващи се (скейл-ъпи) предприятия с иновативни решения и технологии в производствения сектор, които допринасят за това той да стане по-ефективен, устойчив, екологичен и конкурентоспособен в световен мащаб.
Иновативните решения следва да имат принос в някоя от следните тематични области:
- Дигитализация и автоматизация;
- Индустрия с нетни нулеви емисии;
- Възобновяема енергия;
- Кръгова икономика.
С приоритет са следните технологии и решения – индустриален изкуствен интелект, роботика, адитивно производство, съвременни материали, критични компоненти, електроника, полупроводници, фотоника, квантови изчисления, възобновяеми енергийни източници, съхранение на енергия, улавяне на въглерод.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по линия на рамковата програма “Хоризонт Европа”. Бюджетът ѝ възлиза на 8,8 млн. евро.
Размерът на безвъзмездната помощ за един проект е между 50 000 и 500 000 евро. Ще бъдат финансирани поне 17 проекта.
В допълнение към финансовата подкрепа, стартиращите предприятия ще могат да се възползват и от персонализирани услуги за бизнес развитие и интернационализация.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат стартиращи и разрастващи се предприятия, регистрирани в държави-членки на ЕС и в държави, асоциирани по програмата “Хоризонт Европа”.
Необходимо е предприятията да разполагат с решения с TRL 6 или по-високо*. Освен това, те следва да се намират в етап на набиране на средства или да са в текущ кръг на финансиране със следните характеристики:
- Разработват нови продукти или решения, обслужващи производствения сектор;
- Разполагат с иновативен продукт, попадащ в някоя от гореизброените четири области. Идеите следва да демонстрират търговски перспективи;
- Имат управленски и технически опит;
- Демонстрират добро бизнес планиране
Екипите на старт-ъпите и скейл-ъпите следва да имат поне двама членове.
Допустими дейности и разходи
Допустимите дейности следва да са съобразени с целта да процедурата и да попадат в някоя от четирите области на принос, дефинирани от EIT Manufacturing. Те следва да имат минимум TRL 6.
Ще се покриват разходи за персонал, подизпълнители, разходи за пътуване и настаняване, амортизация на оборудване, консумативи и др., а също и непреки разходи до 25% от допустимите преки такива.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от ЕИТ. Проектите ще се оценяват от по един външен експерт и един вътрешен оценител. Критериите за оценка са четири – високи постижения, изпълнение, въздействие и стратегическо съответствие. Преминалите този етап ще бъдат поканени на онлайн интервюта.
Резултатите от оценяването се очакват до 2 месеца след края на съответния краен срок.
Срокове
Поканата има четири крайни срока за подаване на проектни предложения:
- 27.07.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време);
- 10.09.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време);
- 18.10.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време);
- 16.12.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време).
Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на ЕИТ.
* TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда, TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда; TRL 8 – Завършена и сертифицирана система; TRL 9 – Изпробвана система в операционна среда.
1 коментар