Всичко за европейските проекти на едно място

Покана за свързване на Нов европейски Баухаус – 2025 г.

Поканата за свързване по инициативата на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за градска мобилност – EIT Urban Mobility – бе отворена на 04.07.2024 г. Тя цели да подкрепи местните общности и публичните власти в изграждането на устойчиви, красиви и приобщаващи обществени пространства, съгласно трите ценности на “Новия европейски Баухаус” (НЕБ)*.

По-конкретно, по поканата се търсят решения и инициативи, дело на гражданите, за разрешаване на предизвикателствата, пред които са изправени европейските градове, крайградските и селските райони, за да се улесни обменът на знания между хората, като същевременно се обърне внимание на устойчивостта, качеството на преживяванията и приобщаването.

Настоящото издание на поканата поставя фокус най-вече върху проекти, отговарящи на предизвикателства в климата, градската мобилност, храните и производството.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по линия на европейската програма “Хоризонт Европа”. Бюджетът ѝ възлиза на 120 000 евро.

Максималният размер на един грант достига 15 000 евро. Очаква се да бъдат финансирани между 6 и 8 проекта.

Бенефициентите трябва да направят собствен финансов принос от поне 20% от общия бюджет на проекта си. Насърчава се и по-голям собствен принос.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат индивидуално участващи юридически лица от държавите-членки на ЕС и в държави, асоциирани по програмата “Хоризонт Европа”.

Това са например публични и частни организации, малки и средни предприятия (МСП), университети, научноизследователски и технологични организации, НПО, консултантски агенции, социални организации.

Насърчават се кандидатурите на организации от държавите от Регионалната иновационна схема (RIS) на ЕИТ, вкл. България.

Допустими дейности и разходи

Проектите следва да осъществяват съвместно проектиране и управление на обществени пространства, както и дейности за социално активиране и образование, насочени към поне едно от следните предизвикателства:

  • Възстановяване на връзката с природата;
  • Възстановяване на чувството за принадлежност;
  • Определяне на приоритети за местата и хората, които имат най-голяма нужда от това;
  • Необходимост от дългосрочно мислене за жизнения цикъл на промишлените екосистеми.

Подробни описания на предизвикателствата и примерни дейности са достъпни тук (стр. 13-17).

По отношение на стратегията за активизиране и ангажиране на гражданите, проектите трябва да отговарят на поне една от очакваните цели за резултат:

  • А: Активиране на решения и инициативи, дело на гражданите, за постигане на устойчивост, красота и приобщаване в съответствие със съществуващите местни стратегии;
  • Б: Събиране и приоритизиране на най-неотложните предизвикателства, определени от гражданите, и съвместно разработване на решения, които отговарят на нуждите на по-широката общност;
  • В: Засилване на трансдисциплинарното, междупоколенческото и междусекторното сътрудничество чрез ангажиране на гражданите в съответствие с НЕБ и съществуващите местни стратегии.

Ще се покриват разходи за персонал, подизпълнители, разходи за пътуване и настаняване, амортизация на оборудване, консумативи и др. Непреките разходи ще се покриват на 25% от преките допустими такива.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от ЕИТ. Проектите ще се оценяват от трима независими експерти, а вътрешен комитет ще вземе финално решение. Критериите за оценка са три – високи постижения и иновативност, въздействие и устойчивост и качество и ефективност на изпълнението. Вторият критерий е с най-висока тежест.

Резултатите от оценяването се очакват през ноември 2024 г.

Срок

Продължителността на проектите ще бъде 10 месеца – от февруари до ноември 2025 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 26.09.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез нов портал, който ще стане достъпен в средата на юли.


* Новият европейски Баухаус (НЕБ) е инициатива на ЕС за красиви, устойчиви и включващи градски пространства, която се финансира по рамковата програма “Хоризонт Европа”. Трите основни ценности на НЕБ са устойчивост, естетика и приобщаване.

Предходна статия

Покана за съвместно създаване на Нов европейски Баухаус – 2025 г.

Следваща статия

480 000 евро за местни общности и публични власти по две покани “Нов европейски Баухаус”

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

5 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

6 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър